Čas na golf teprve přijde

Nad golfovým hřištěm v Darovanském Dvoře krásně zasvítilo slunce. Neklamná známka toho, že jaro už je opravdu nadosah. Kovaný golfista sice hraje i na sněhu, co si budeme povídat, ale že by to byla nějaká zábava, to se říct nedá. Člověk si to prostě tak nějak nevychutná, to teplo chybí a pokud máte jiný názor, jste tak trochu extrémisté. Tedy, abych nikoho neurazil…v tom dobrém slova smyslu. Do skupiny extrémistů nepochybně patří jachtař David Křížek, který si tu a tam sám přeplave nějaký oceán a to na lodi, která je dle mého skromného názoru, vhodná tak na menší jezero. Já jsem ho zastihl právě na hřišti v Darovanském dvoře, kde si dal, první letošní hru.

 Křížek

Davide, doufám, že jsem Vás neurazil, když jsem Vás nazval extrémistou? Ale to co jste občas absolvoval, nebylo zrovna běžné.

Z pohledu suchozemců se mohou některé mé plavby zdát extrémní, ale vždy se snažím na konkrétní závod, či rekord, co nejlépe připravit. Je ale pravda, že nad 33 denním přejezdem Atlantiku na malém nafukovacím katamaránu, kroutí hlavou i ostřílení mořští vlci.

 

Prozraďte, co absolutně nejulítlejšího jste na moři zažil?

V každém větším závodě se děje něco divokého. 9 metrů vysoké vlny proti proudu v Bretani, noční šplhání po stěžni cestou na Madeiru, těsný průjezd kolem velryby u Azor, několik dnů bez jídla cestou do Karibiku, 9 ztroskotaných lodí v jednom závodě, ale neulítlejší bylo 1000 námořních mil bez kormidla na malém katamaránu cestou na Martinik.

 

A co úlety na břehu?

Nebylo to úplně na břehu, ale jedna z nejulítlejších věcí byla výuka jachtingu na námořní kajutové plachetnici na golfu na Dýšině, kde nám kolem plachet lítaly míčky na ostrovní jamku.

 Křížek

To jste byl ale svobodný, že ano? A neměl jste žádnou zodpovědnost?

To je pravda. A navíc jsem ještě neměl svého skvělého syna Davida. Nicméně jsem se vždy snažil chovat alespoň trochu zodpovědně. Teď je to ale pochopitelně mnohem těžší.

 

Dovolte mi ještě, abych se chvilku motal okolo toho jachtingu…Tam si člověk užije hodně klidu, často se nepotká ani s živou duší, sem tam nějaká ta velryba…Proč proboha hrajete golf, kde často také nepotkáte moc lidí? Tedy pokud nehrajete turnaje.

Moře je oáza klidu a já si dokážu užít i pohodové plavby mezi ostrovy. Podobné je to u golfu. Ve městě je blázinec a není nad to vyrazit na krásné hřiště do úžasné přírody. Navíc zde mohu jít s lidmi, které si sám vyberu, a se kterými chci trávit ten čas.

 

Dobře, dobře, chápu. Zatím jsem o Vás četl hodně věcí, ale o golfu v souvislosti s Vámi toho vím opravdu málo. Takže? David Křížek a jeho první golfové kroky?

Co se týče golfu, tak jsem dlouholetý začátečník. Je to úžasný sport, kterému se bojím podlehnout. Nerad dělám věci napůl a mám strach, že kdybych naplno propadnul golfu, tak už není cesty zpět. Je to něco nádherného. Mám již několik let členství v Hostivaři, kam jezdí spousta jachtařů, ale stále jen začínám. Zkrátka těch odpálených míčků ještě nebylo tolik, abych si mohl troufnout na nějaké větší akce.

 

Jak na tom teď jste? Cítíte se obstojným hráčem, nebo po té zimě, jako většina z nás, tak trochu trefujete houští?

Myslím, že jsem na tom po zimě výborně. Vždycky jsem trefoval spíše houští, než green, a ani letošní zima se na mém stylu výrazněji nepodepsala. Ale přeci jen bych to rád alespoň trochu někam posunul. Jsem prostě soutěživý typ.

 

Měl jste na začátku trenéra? Přijde mi totiž, že to spoustu lidí řeší, jestli jo, nebo ne a pak ty své rady předávají dál a stává se z toho národní sport?

Sám dělám trenéra v jachtingu a vím, že vymýšlet vymyšlené nemá cenu. Je třeba získat alespoň základní dobré návyky a pak už se člověk může na nějakém základě sám zlepšovat, ale i tak není od věci občas trenéra vyhledat. Nakonec je pak hra mnohem zábavnější.

 

Vím, že je brzy ptát se na Vaše letošní golfové plány, ale přesto asi chcete zahrát pár osmnáctek, projít některá hřiště a tak?

Jachtařská sezóna už odstartovala a času bude málo, ale na golf se těším. Doufám, že bude otevřené hřiště na Lipně a rád si zahraji i v zahraničí. U nás to určitě spojím s akcemi občanského sdružení Dobrý skutek. Tyto charitativní akce bývají často spojovány právě s golfem.

 

S jakými reakcemi na svůj hendikep se při své sportovní kariéře setkáváte?

Zatím se mi nikdo neposmíval. Spíše mají radost, že si najdu čas i na něco jiného, než jsou jen plachetnice.

 

Je pro vás hendikep něčím limitující na golfovém hřišti?

Vůbec ne. Pro mě je důležité hezké hřiště a dobrý flight.

 

Jakým způsobem se snažíte zlepšit své golfové dovednosti?

Rád využívám trenérské pomoci, ale času je málo. Zatím to nepřeháním. Hra je pro mě především zábava.

 

Vy jste se propracoval mezi naší jachtingovou špičku, sport vás asi ale neživí?

Snažím se dělat na více věcech najednou a ty mě živí jako celek. Závodím a mám sponzorské smlouvy, jezdím pro velké týmy, pořádám regaty, mám jachtařskou školu, vlastní jachtařský e-shop, píšu pro odborný časopis a nyní vydávám druhou knížku. Rozhodně ale nespoléhám na státní sportovní instituce.

 

Jak koukáte na profi hráče golfu a jejich tučné odměny?

Když je golf schopný vygenerovat ty prostředky, tak je to skvělé a profi hráčům to rozhodně přeju. Hodně peněz jde i na charitu a výchovu mladých talentů, tak proč ne. Je to jejich výkon a nepotřebují k tomu uplácet žádné rozhodčí. Navíc být profi hráč je jistě velmi tvrdá práce.

 

Doporučil byste golf svým dětem, nebo chcete, aby měly dobré školy a do sportu vůbec nenakoukly?

Rád bych dopřál dětem široký rozhled. Školy, muziku, výtvarné umění a určitě hodně sportu. Pro co se pak rozhodnou, je na nich. Jen bych byl rád, kdyby to v pozdějším věku dělaly s chutí a naplno.

 

Ještě jsme nezmínili Vaše golfové parťáky, jsou s Vámi v časech dobrých i zlých?

Naštěstí jsem nezažil opravdu zlé časy. Jsou to kamarádi, které zachraňuji na lodi, a oni mě pak na oplátku zachraňují na golfovém hřišti.

 

Co budete dělat, až pověsíte jachting na hřebík? Cestovat, flákat se, dělat nějakou práci, nebo si jen tak chodit zahrát golf?

Jachting je podobně jako golf skvělý sport, který se dá dělat v každém věku. Proto doufám, že jej na hřebík nikdy nepověsím, ale určitě si k němu přidám ještě více golfu.

Text: Petr Bürger

Foto: Petr Bürger

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.