Carboniacup s rekordem vozů na Lausitzringu

Ke třetímu závodnímu klání se vydali jezdci Carboniacupu tentokrát na německý okruh poblíž Klettwitz, tedy na Lausitzring a tento lužický okruh zažil rekord v počtu přihlášených aut, kterých bylo 101.

Rekordní účast, hezké počasí a mohlo se vyrazit na přejímky a druhý den již zvesela do tréninků, kvalifikací a pak následně do závodů o body do celkové klasifikace jednotlivých skupin Carboniacupu 2022 v závodě s názvem garanta dne ZEKNOVA Racing Day.

Okruh u města Klettwitz dříve posloužil i závodům Indycar, známý je především klopenými zatáčkami a již několik let ho vlastní německá testovací společnost Dekra. Ani Carboniacup zde není žádným nováčkem a závod na Lausitzringu do svého kalendáře zařadil i letos, kdy na startu přibylo několik domácích závodníků, ale také nováček Jan Wagenknecht a další zajímavá jména i vozy. Mezi zajímavé automobily patřil Saker GT domácího jezdce Tobiase Möhringa.

Skupina A měla dvojzávod, tzn. závodní pole pořadatelé rozdělili podle obsahu motorů do dvou samostatných závodů, přičemž rychlejší stroje startovaly ve skupině A+.

V první skupině A1 do 1600ccm si zlatý věnec vyjel Jiří Mika s Citroenem Saxo, když porazil Jense Vogta se Škodou 130RS a proháněl přitom i daleko silnější vozy jiných kubatůr. A1.3 určená především východoněmeckým Žiguli, Ladám, Zastavě či Dacii měla za vítěze Holgera Kiwatta na Ladě 2101 a za jeho zády skončil další Němec Jens Herkommer se Škodou 130 a Thomas Roth s Ladou 2105. V A2 si mezi dvoulitry dojel pro první místo Pavel Zeman s Mazdou RX8 i s vypůjčenou elektronikou, následovaný Mirkem Pribulou s Renaultem Clio a třetím v cíli Gustavem Niedelským s BMW 320. Třílitrům A3 vévodil domácí Walter Forster s BMW M3, před Uwe Schäferem s dalším vozem BMW a Daliborem Vopatem na Audi A3. Martin Toth pak zvítězil v A4 do 3500ccm s BMW M3 GTR, za ním skončil Riccardo Müller s VW Scirocco Cup a bronz odvezl z Lausitzringu Slovák Vlado Lednár s BMW M3. V A5 nad 3500ccm odvedl nejlepší výkon Wolfgang Luber z Německa na Ferrari 430 a porazil druhého Gerda Forstera s BMW. V A7 s více upravenými dvoulitry kraloval Günter Stubenrauch s VW Scirocco, před Matějem Chabrem na VW Golf 3. V A8 si vítězství užil Petr Krejsa s Lotusem Elise, před Lubošem Sázavou na BMW 130 a konečně v A9 nad 3500ccm více úprav si zlato veze domů Christian Arnold s KTM X-BOW GTX, před Tobiasem Möhringem na Sakeru GT a Mathiasem Starkem s Porsche GT4, Pavel Sovička měl smůlu, když motor Corvette odešel.

Skupina B sériových vozů sice měla méně vozů, než skupina A, ale i tak mnohdy zajímavých soubojů. Ve skupině B1 do 1600ccm bral zlato David Drugda se Suzuki Swift, před Jiřím Zemanem starším s Hondou CRX, Ve dvoulitrech B2 si nejlépe vedl Miloš Merta se Subaru BRZ, před Liborem Šajnerem s Toyotou GT86 a třetí dojel v Německu Michal Zimmer s Hondou Civic. V B3 mezi třílitry dominoval Ondřej Zahradníček s BMW M3, před Milanem Zubatým s Fordem Fiestou a Tomášem Benešem, který se svou Alfou odjel všechny závody Carboniacupu od jeho založení. V B4 si nikým nekontrolován dojel pro první místo Radek Zimmer s Lotusem Exige. Josef Hrdlička s Porsche GT3 RS kraloval nejsilnějším B5 nad 3500ccm, před druhým Pavlem Sovičkou a Jiřím Urbanem s Alfou Romeo Giulia. Mezi Abarthy B6 upevnil vítězstvím svou pozici Rado Obrtal.

V prototypech a speciálních konstrukcích C1 zvítězil přesvědčivě domácí Daniel Hentschel na Performeru, před krajanem Sventem Kahntem na Pacemakeru a třetí skončil trochu překvapivě Markus Hofer s dalším Performerem. Ve skupině C2 se radoval Jürgen Kapeller s Radicalem SR3 RS, před Jiřím Švecem na Spyderu Peugeot, který dříve jezdil předzávody F1. Mezi slabšími Caterhamy dojel vítězně do cíle Marek Bláha, před Markem Svačinkou s Italem Simone Agliettim. V silnějších vozech Caterham C4 si vítězství zasloužil Martin Křeček, před Jakubem Křečkem a Jakubem Kirchnerem. V C5 pro vozy KTM X-bow získal zlato Jan Mareček, před Miroslavem Šimonem a Radimem Havlíkem.

Rekordní podívanou připravila 30 vozy skupina D. V D1 do 1400ccm pro motocyklové motory si vyjel zlatý pohár Tom Flemming s Glorií C8F, před dalším domácím jezdcem Markusem Dietzem s formulí BMW. V D2 všem ujel Kay Hähner s Estonií 21, kterého doprovodil na bednu ještě Detlef Schulze s Tark Kavor a Guido Ketzmarick s MT77. Premiéru si zde odbyl 5.místem Zdeněk Petan s Tomisem stáje Chabrmotorsport. Mezi vozy do 1600ccm D3 bere bednu Nils Holger Wilms na Melkus 90, před Heiko Wernerem na Formel ADAC a Nicklasem Meisenzahlem na dalším F-ADAC. Mezi dvoulitry absolvoval v D4 svou premiéru Jan Wagenknecht s Renaultem z obnoveného týmu SBM Motorsport z Košťálova, který s přehledem všem ujel nejen v D4. Druhý skončil v D4 nakonec Honza Rieger s Glorií C8F a bronzový podest obsadil Lubomír Škarda také s formulí Renault. Ve skupině D5 nad 2000ccm si nejlépe vedl Ralf Gläser z Nemecka s F4, před Frankem Thalmannem s jeho novou F4 a Martinem Kuntzem s Estonií.

Závody se teď přesouvají znovu do severočeského Mostu, tedy na domácí trať, kde jezdce Carboniacupu přivítáme 6. července, tedy v den státního svátku, tak neváhejte a přijeďte zafandit vašim favoritům, rádi Vás zde uvidíme. Diváci mají vstup do depa zdarma.

Vláďa Rožánek, Carboniacup team 2022

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.