Carboniacup provětral okruh u Orechovej Potoni

Na slovenském celosvětově známém autodromu u Orechovej Potoni se jel letošní první závod Carboniacupu, na který se všichni po zrušeném závodu v Mostě moc těšili.

Závody na slovenském okruhu zahájil další sezónu Carboniacupu, neb Most na začátku zůstal ve stádiu neodjetého klání, a vládní nařízení jsou mnohdy silnější, než odhodlání jezdců i pořadatelů. První dvojzávod na Slovakiaringu tak zahájili s více jak osmdesáti vozy na startovním roštu, včetně poháru Abarthů, tedy koření skupiny B, kde startovali vesměs domácí závodníci na stejných vozech.

Skupiny zůstaly rozděleny stejně tak, jak u závodů Carboniacupu bývalo dobrým zvykem na A, B, C, D. Víceméně se konaly přes zimu jen drobné úpravy jednotlivých podskupin.

Skupina A cestovních a GT vozů, neboli čistokrevných závoďáků měla v A1 do 1600ccm jen jednoho vítěze v Matěji Chabrovi s VW Golf 3. Ve dvoulitrech A2 dominoval dvakrát Pavel Zeman s Mazdou RX8, před Mirkem Pribulou s Renaultem Clio a bronzové příčky obsadil s Audi A3 jedoucí Zbyněk Čurda. Ve třílitrech A3 zvítězil na úvod Samuel Moskal ze Slovenska, před Dušanem Vítem a Miroslavem Látrem, všichni jeli na stejných vozech BMW 130i, druhá jízda pak přinesla body jen Vítovi, před dalším BMW Luboše Sázavy. V A4 do 3500ccm dominoval oběma kláním Tomáš Zabloudil s BMW a druhé a třetí místo si v závodech prohodili Rakušan Keke Platzer s Octavií RS a Jaroslav Novák s BMW M3. Ve více upravených vozech A7 do 2000 zvítězil dvakrát Jiří Sedlák se Škodou 110 RS a konečně v nejsilnější A9 si odvezl ze Slovakiaringu dvě zlata Ivan Šoltys s Porsche GT3.

Skupina B cestovních aut patří autům seriovým, které lze potkat i za běžného provozu na pozemních komunikacích, protože mají většinou i značky. Ve dvoulitrech skupiny B2 vyhrál dvakrát Libor Šajner na Toyotě GT86 a pouze ve druhé jízdě ho na stupně vítězů doprovodili ještě Miloš Merta na Subaru BRZ a Ivo Štajdl s Alfou Romeo 147. Úplně stejné pořadí v obou jízdách měla skupina B3 do 3000ccm, neboť zvítězil dvakrát Martin Hanzl na Alfě Romeo, před Zdeňkem Čurdou s BMW 330Ci a Milanem Zubatým s Fordem Fiesta. Ve třiapůllitrech dvakrát zazlatil svou sbírku Radem Zimmer s Lotusem Exige, kdy Ondřej Frič musel již před kvalifikací pro technickou závadu odstoupit. Nad 3500ccm podvakrát všem ujel Josef Hrdlička s Porsche GT3 RS a od stříbro a bronz se podělili Slovák Miloš Pavlanský s BMW M4 a jeho krajan Peter Čižmárik s Porsche 911 GTS.

Mezi Abarty B6 si dojel pro zlato dvakrát Rado Obrtal, v první jízdě ho doplnili na stupních ještě Ondrej Szilágyi mladší a Pavol Ďurkové a druhý závod předjel Szilágyiho ještě Martin Prič.

Prototypová skupina C přivedla na start jak malá rychlá vozítka, čistokrevné prototypy, ale i KTM X-Bow a pěkné pole Caterhamů. C1 do 1400ccm patřila Rakušanu Markusi Amesederovi s Performerem, když jeho italský konkurent bohužel nestartoval. V C2 dominoval dvakrát Martin Kalvas s Normou M20, před stejným vozem Michala Paclíka.

Ani Jiří Švec, ani Rakušan Schöflinger bohužel cílem neprojeli. C3 slabších vozů Caterham měl dvakrát za vítěze Tomáše Franka, před Jakubem Kirchnerem a třetí místa si rozdělili Simone Anglietti a Marek Bláha. Jejich silnějším sestrám v C4 dominoval ve stejném pořadí v obou jízdách Martin Křeček, před Angelem Bratovanovem a Tomášem Voldřichem.

C5 pro vozy KTM X-Bow si dvakrát pozlatil Milan Pivot, před Janem Marečkem.

Skupina D formulových vozů přivítala nejvíce vozů v D4 a D3. V motocyklových motorech do 1400ccm dominoval dvakrát jak jinak, než rychlý Honza Rieger s Glorií C8F, kterému ani tentokrát nestačil Němec Tom Flemming na stejné konstrukci. V automobilových motorech D2 do 1400ccm odvezl dvě zlata Němec Hartmut Heidicke s Tark Kavor. Šestnáctistovkách D3 dominoval v první jízdě Němec Heiko Werner s Formel ADAC, před Frankem Thalmannem a Hans Jürgenem Vogelem s Estoniemi 25. Druhý závod ovšem zvítězil Thalmann, před Wernerem a na stupně vítězů se dostal při premiéře i Milan Falešník s Formel Campus.

Skupina dvoulitrů D4 patřila v první jízdě Liboru Neckářovi, před Pavlem Machuldou na formulích Renault a bronz pak Reinhardu Zänglerovi s Opel Lotus. Druhý závod Neckář nedokončil, a tak zlato odvezl Machulda před Zänglerem a bronz si zasloužil Tomáš Pavel s Martini Renault. V D5 nad 2000ccm zvítězil dvakrát Jan Čížek s Martini Renault, když Polák Szymon Urbaniak bohužel svou Dallaru WSR 3,5l do cíle ani jednou nedovezl.

Závody Carboniacupu se v červnu přesouvají na maďarský Sárvár, tedy na okruh Pannoniaring, kde se spolu jezdci sejdou (doufejme) opět ke druhému závodu 9.6. Díky za vaši podporu i přes komplikace virové.

Vláďa Rožánek, Carboniacup 2021 team

Foto: D. Belica

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.