Carboniacup a v Klettwitz bylo veselo

Lausitzring, neboli německý okruh společnosti Dekra, leží několik desítek kilometrů od českých hranic, ale třeba pro Rakušany to je trošku z ruky, i Ti ovšem přijeli předvést svoje náčiní i jezdecký um, který místy chyběl některým závodníkům, některá auta tak konec závodu sledovala už ze zázemí autodromu poblíž Klettwitz. Po zahřívacích volných trénincích následovaly jako obvykle kvalifikace a pak už se vesele závodníci do sebe pustili, v některých doslova bouchly saze, a tak jen škoda prázdného hlediště, no buďme rádi alespoň za závody v této nepřehledné situaci.

Ve formulových divizích skupiny D se objevilo několik nových vozů i startujích jezdců, především pak německy mluvících, tedy v tomto případě také domácích. Objevili se tak na startu i jezdci seriálu HAIGO, nebo zbrusu nový vůz Hanse Petera Elkmanna F 1000.

Skupina D1 a v ní zvítězil zcela zaslouženě Honza Rieger s Glorií C8F, když za sebou nechal Němce Flemminga s Glorií a Elkmanna na F1000, motocyklové motory do 1400ccm tak splnily očekávání. D2 s automobilovými motory do 1400ccm vévodil domácí Jens Kaute s MT77, před Hartmutem Heidickem na Estonii 21-10 a Jeanette Siegert s MT77.

D3 přítala nejvýš na stupních vítězů Nils Holger Willmsem s Melkusem 90, stříbro zůstalo Berndu Weberovi s Estonií 25 a bronz bral za Lausitz Frank Thallmann s další Estonia 25. Celkem 7 vozů se sjelo v D3. D4 pro dvoulitrové monoposty opanoval Tim Rädlein s formulí Renault 2,0 a se stejnými vozy ho na bednu tentokráte doprovodili ještě Václav Laušmann a Günter Schönfeld, startující s vozem Renault za HKC Most. Ve skupině D5 nad 2000ccm zvítězil stylem start cíl Václav Šafář s Tattus F4.

Speciální vozy skupiny C1 měly vítěze v Rakušanu Hoferovi s Performerem a druhé místo odvezl Němec Sven Kahnt s Pacemakerem. Ve skupině C2 mezi prototypy dominoval Michal Paclík s Normou M20FC Honda. Poněkud více aut předvedla C3 pro Caterhamy a jím podobné vozy. Šestnáctistovkám diktoval Ondřej Hejduk, před Jakubem Kirchnerem a Simone Angliettim z Itálie. Tato skupina pak měla hodně odpadlíků, tedy hned 5. Skupině C5 vládl Miroslav Šimon s KTM X-BOW.

Skupina B2 sériových cestovních vozů měla za vítěze Libora Šajnera s Toyotou GT86, který vyhrál před Christianem Arnoldem na Hondě Civic a Liborem Bešťákem s Mazdou RX8. V B3 do 3000ccm zvítězila Alfa Romeo, nad dvěma BMW, tedy Martin Hanzl, před Zdeňkem Čurdou a Petrem Moučkou. Do 3500ccm B4 přivezl vítězně svůj vůz do cíle závodu Radek Zimmer s Lotusem Exige, před Tomášem Honcem na Hondě Type R a Petrem Kameníkem s Renaultem Megane. Nad 3500ccm v B5 vládl soupeřům Slovák Miloš Pavlanský s BMW M4, před slovenským kolegou Peterem Čižmárikem s Porsche 991 GT3 a Ondřejem Fričem s Toyotou Gt86.

Skupina A předvedla co do počtu vozů opět velmi hezkou podívanou a i zde bylo k vidění několik domácích jezdců.

Celkem 8 vozů cíl nevidělo, a tak byla k vidění nejen protisměrná faux pas, ale také obrat pana orel, naštěstí se vše obešlo bez větších problémů. Šestnáctistovky A1 silně obsazené vyhrál domácí Nico Dauerer VW Golf, který za sebou zanechal jak Stefana Schreibra s VW Derby, tak i Renne Büchholda s Ladou Samara. Ve dvoulitrech A2 bouchly saze v Pavlu Zemanovi s Mazdou RX8 a zaslouženě zvítězil, před domácím Janem Teuserem s Hondou CRX a Vítem Martinovským s Hondou Type R, bramborová medaile zbyla na Gustava Niedelského s Audi A3.

Ve třílitrech skupiny A3 dominoval tentokrát domácí Walter Forster s BMW M3, který si tak dal pěkný dárek k narozeninám. Druhý skončil na Lausitzringu Polák Adam Baczynski s Porsche 944 a bronz zůstal v Německu u Uwe Schäfra s BMW, jediný Čech Dušan Vít skončil hned za ním s dalším BMW ve startovním poli, tedy nováček ze stáje Driving Academy. A4 patřila do režie Michala Vítka, alias MiVi s BMW M3 GTR a stříbrný věnec patřil nováčkovi Josefu Liškovi s BMW z Driving Academy. Více upraveným dvoulitrům A7 kraloval Josef Dauerer s VW Scirocco. V A8 do 3500ccm s většími úpravami, včetně vozů GT3 Cup nebo GT4 ovládl Petr Krejsa s Lotusem Elise a nad 3500ccm pak pozlatil svoje účinkování na Lausitzringu Slovák Ivan Šoltys s Porsche GT3, za ním dojel domácí pilot Daniel Mansfeld s BMW a Honza Hladík na Porche GT3 závod nedokončil.

Příští závod pojedeme na oblíbeném slovenském autodromu Slovakiaring, tedy rychlé trati, kam se jezdci Carboniacupu vydají 5.8. Zde bude dvojzávod.

Tak se těšíme divácké přízni, i když ne v hledišti a se závody rychlých kol Carboniacupu zase někdy naviděnou.

Foto: Dušan Belica
TZ Carbonia Cup 2020

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.