Carboniacup a jeho druhé maďarské zastavení

Již třetí letošní závod absolvovali závodníci Carboniacupu na známém autodromu Hungaroring, poblíž Mogyoródu a jednalo se už o letos druhé klání v Maďarsku, kam se účastníci přesunuli z Pannoniaringu. Hungaroring patří mezi autodromy s vyšším startovným, protože jde o velice prestižní autodrom, kde se kromě sérií FIA Truck, či WCTR jezdí již léta závody F1.

Celkem se maďarského závodu zúčastnilo pěkné pole 68 jezdců z mnoha evropských států, hlavně pak z Německa, Slovenska, ale i Bulharska, Maďarska a Srbska. Nejpočetnější co se týká počtu vozů byla skupina C prototypů a speciálních vozů, kde startoval například český specialista na závody do vrchu Milan Svoboda s Normou M20F, nebo Rakušan Karl Heinz Matzinger s Performerem, tedy vozem, který vzdáleně připomíná motokáry, nebo jejich silnější sestry superkarty. Carboniacupu přivítal také pár závodníků ze Srbska na strojích Predator, měli sice menší účast než loni, ale za to může přehozený termín se závody na Silesiaringu. Lutopol Racing Days tedy sliboval pěknou podívanou.

Skupina A upravených cestovních vozů měla přihlášených 17 vozů. V A2 si to mezi sebou rozdali Tomáš Honc a Jiří Zeman, přičemž pro zlatý věnec dojel Tomáš Honc s Hondou Type R. V A3 do 3000ccm zvítězil tentokrát Němec Walter Förster na BMW M3, před Jiřím Majerem na Renaultu Clio a Miroslavem Látrem na BMW 130i. Třiapůllitrům dominoval Otto Svoboda s BMW M3, před Martinem Šípkem z BP Autosport a bronz odvezl dvoukolovou ztrátou Měďar Somogyi na VW Golf. Lobomír Světínský a Jiří Sedlák kralovali skupinám A5 a A6. Ve skupině A9, tedy té vůbec nejsilnější skupině s většími úpravami nad 3500ccm zvítězil Rakušan Michael Oliver na Porsche GT3, před krajanem Georgem Karnerem a Radkem Hortem s dalším Porsche. Libor Milota ani na Hungaroringu bednu neobjal, tak snad už prolom smůlu.

V sériových vozidlech B2 do 2000ccm se utkali Pavel Zeman s Mazdou RX8, když pokořil Pavla Urbánka s Alfou.

Vozy B3 do 3000ccm zlato bral Ondřej Krupka na BMW 328, před Zdeňkem Čurdou s BMW 330ci a Petrem Moučkou na ….. V B4 do 3500ccm vyhrál Lukáš Valdmann na BMW M3, druhý dojel Radek Zimmer na Lotusu Exige a bronzová příčka patřila Jiřímu Vaňkovi s …...Nejsilnější B5 si pro zlatý věnec dojel po dlouhé době Standa Šedivec s Corvette ZR01, před Tomášem Zabloudilem s dalším vozem Corvette a Milošem Mertou se Subaru Imprezza.

Ve speciálních vozech skupiny C se představil takéKarl Heinz Matzinger z Rakouska, sice se neumístil, ale jeho Perfomer byl vidět. Jezdce známe jak z cestovních vozů, tak i ze Sports Car Challenge, čtrnáctistovky C1 patřily do režie Němců Hentschla, Kleinemaiera a Marggrafa. V C2 nad 1400ccm vyhrál Rakušan Krammer s Caterhamem Megabusou, před naším Liborem Neckářem na Ligieru JS53 Evo a Milanem Svobodou na Normě M20F, V C3 do 1600ccm zvítězil Ondřej Hejduk, před Tomášem Frankem a Jiřím Požárkem a v klasifikaci nad 1600ccm si souboj Caterham vs KTM X-Bow přivlastnil Jakub Křeček, před Janem Marečkem a bronzový skončil Martin Křeček na dalším Caterhamu.

Skupina D měla na Hungaroringu trochu slabší obsazení a celkový vítěz Jan Rieger proti silným dvoulitrům nevýhodu, protože maďarská trať svědčí rychlejším, nicméně a tak dokázal Jan Riger vyhrát celkově i v D1 pro 1400ccm formule s motocyklovým motorem. Na bednu hove skupině doprovodil Bulhar Petkov s Van Diemen a Polák Karol Laskowski s formulí BMW. Čtrnáctistovky s automobilovými motory patřili Němci Möringovi s formulí König a D3 do 1600ccm pak jeho krajance Jeanette Siegert na MT77. V soubojích dvoulitrových monopostů skupiny D4 chyběl Petr Zelenka, kterého nahradil Pavel Machulda a ten také zvítězil, před Němcem Günterem Weissem a Václavem Laušmannem.

Další díl přiláká jezdce na Slovakiaring 18.7. tedy na Slovensku zase s Carboniacupem naviděnou.

Vláďa Rožánek a PET

inPage - webové stránky s AI, doménawebhosting