Carboniacup 2021 rozdal předposlední poháry na Lausitzringu

Sezóna Carboniacupu se nachýlila svému konci a o předposlední body se jezdci utkali na Lausitzringu, blízko města Klettwitz. Garantem dne se stala firma ZEKNOVA, která vložila své finanční prostředky a tedy závod nesl její jméno.

Německý autodrom Lausitzring známý především klopenou zatáčkou a jedním evropským závodem IndyCar hostil závody Carboniacupu. Někteří závodníci předem avizovali, že jeho povrch nepatří k těm nejrovnějším a důkladně prověří jezdce i techniku, no mohlo být i hůř, neboť měl pod novým vlastníkem sloužit jen k testovacím účelům. Ale pojďme k závodům, které na start přivedli slušnou vozovou flotilu 80ti jezdců a nejrůznější závodní konstrukce začínající u Lady 2101 a konče u rychlých formulí, či prototypů.

V šestnáctistovkách A1 Jiří Mika s Citroenem Saxo udolal všechny své soupeře, druhý dojel Holger Kiwatt z Německa na Lada 2101 a bronzový pohár obdržel za třetí místo Miroslav Pešek na Fordu Fiesta, hned tři vozy této skupiny však závod nedokončily. V dalších cestovních vozech A2, neboli dvoulitrech kraloval Pavel Zeman se svou Mazdou RX8, druhý pohár patřil do rukou Jiřího Zemana s Hondou CRX a bronz bral na Lausitzringu Mirek Pribula na Renaultu Clio. Ve třílitrech skupiny A3 zvítězil Polák Baczynski se starším Porsche 968, před Dušanem Vítem na BMW 130i a Uwe Schäferem na dalším voze německé značky BMW. Třiapůllitry vyhrál Tomáš Zabloudil s BMW M3 týmu Devils Garage, před Martinem Tóthem na BMW M3 a bronzový pohár převzal premiant v Carboniacupu Roman Štícha na Škodě Octavia 1,8 RS. Nad 3,5ltr skupiny A5 převzal zlato Walter Forster, před Gerdem Forstrem s vozy BMW.  Skupinu A7 více upravených dvoulitrů vyhrál Němec Günter Stubenrauch na VW Scirocco, před Zdeňkem Sýkorou s Hondou CRX, když ani Sedlák, ani Dauerer nakonec cíl neviděli. V A8 více upravených vozů do 3500ccm dominoval domácí jezdec Christian Arnold na KTM GT4, stříbrný věnec poputoval do rukou Petra Suchomela s Renaultem Megane Trophy a třetí místo odvezl z Lausitzringu Petr Krejsa s Lotusem Elise. Nad 3,5ltr více upravených vozů získal zlato Daniel Mansfeld s BMW M3 GT.

Ve skupině sériovek, tedy béčka si jezdci jezdí zazávodit s civilními vozy. První místo získal ve dvoulitrech B2 Miloš Merta na Subaru BRZ, druhý dojel u Klettwitz Libor Šajner s Toyotou GT86 a do cíle na třetím místě dorazil Libor Bešťák s Mazdou RX8. Ve třílitrech skupiny B3 ujel všem soupeřům Martin Hanzl s Alfou Romeo, Bavorák 330Ci Zdeňka Čurdy dojel druhý a poslední post vítězů patřil dalšímu BMW M3 Petra Moučky.

V B4 opět zápolil vítězně Radek Zimmer s Lotusem Exige, před Lotusem Elise Ondřeje Friče. Vozidlům nad 3500ccm patří skupina B5 a nejrychlejším jezdcem byl tentokráte Josef Hrdlička na Porsche GT3 RS, před dalším Porsche 911 Boško Tripala z Chorvatska a Michal Suk s Fordem Focus dojel na třetím místě. Jedniný účastní B6 Abarth Cupu Rado Obrtal ze Slovenska zajel nejlepší svůj čas 1,49 minuty.

Mezi lehkými prototypy C1 do 1400 úřadoval Rakušan Markus Höfer na Performeru, před domácím Svenem Kahntem na Pacemakeru, jejich další soupeř Ameseder cíl neviděl. Skupinu C2 pro prototypy nad 1400ccm vyhrál Svitavák Michal Paclík s Normou M20FC, Jiří Švec s Peugeotem Spider se musel ve třetím kole se závody na Lausitzringu rozloučit.

Skupina Caterhamů do 1600ccm patřila Jakubu Kirchnerovi, před Tomášem Frankem a Markem Svačinkou, v těch silnějších nad 1600ccm skupiny C4 dominoval Martin Křeček, před Ondřejem Hejdukem a Tomášem Voldřichem. C5 pro KTM X-Bow si za vítěze představila Jana Marečka, stříbro odvezl Miroslav Šimon a bronzový skončil Radim Havlík.

Skupinu formulových monopostů D1 opanoval Honza Rieger se svou formulí Gloria C8F a zajel i nejrychlejší kolo této skupiny ale i absolutně nejrychlejší čas závodu i když nepatří k objemově nejsilnějším vozům, neboť D1 patří formulím do 1400ccm s motocyklovými motory. Druhé místo si zasloužil svou jízdou domácí Tom Flemming s další Glorií C8F a další v pořadí byl honorován Martin Walther s formel BMW. D2 pro stejně objemově silné automobilové motory měla za vítěze Jense Kauteho na MT77, když jeho další dva soupeři cíl neshledali. V šestnáctistovkách D3 si odvezl pohár za první místo Heiko Werner s formel ADAC, před Frankem Thalmannem na Estonii 25 a cíl neviděl premiant ve formulích Zbyněk Čurda na Renaultu Campus. Poslední honorovanou skupinu vyhrál domácí Tim Rädlein na formel Renault 2,0, před Belgičanem Philipem Danielsem na stejném voze a třetí skončil další Němec Reinhard Zängler na Opelu Lotus.

Finálové klání uvidí jako obvykle severočeský autodrom v Mostě, tak na finále doufejme budete moc dorazit s námi, těšit se na vás s vůní benzínu budeme 17.10. Rošt bývá dosti zaplněný, nezapomeňte své plechové lásky včas přihlásit.