Carbonia Cup zahájí sezónu v Mostě

Závodní formulový návrat Lubomíra Škardy

Oblíbený seriál okruhových závodů Carbonia Cup odstartuje sezonu 2023 již 2.dubna. Mostecký okruh již tradičně sezónu otevírá i jí končí. Letos jí bude i půlit. V plánu jsou tradiční zastávky na Slovakiaringu a Pannoniaringu. V tomto roce by se závody měly zastavit opět i na brněnském Masarykově okruhu, který v minulých ročnících chyběl. 

CarboniaCup23.jpg

Zdroj dynamické sekce: » Carbonia Cup - Škarda (Fotogalerie)

Závodní formulový návrat Lubomíra Škardy

Představujeme formulového závodníka Lubomíra Škardu, který s motorsportem začínal již dříve a teď se k němu zase vrátil.

Jak jste se k závodění a lásce k motorsportu dostal, byl to někdo, kdo Vás k tomuto krásnému sportu přivedl, nebo to byl vlastní záměr někoho předjet a ukázat mu výfuk?

Dá se říct, že do motorsportu jsem se přímo narodil. Otec závodil v motokárách a později přesedlal na formule Škoda, kde se stal mistrem republiky. Takže pro mne byla volba věnovat se motorsportu jednoznačná. Po několika „neoficiálních zkušenostech“ jsem začal hned v 18-ti letech, což byl tenkrát minimální věk, odjetím dvou závodů mistrovství Československa s formulí Škoda, kde se mi hned povedlo obsadit 3. a 2. místo. Tím jsem měl možnost získat mezinárodní licenci v okruhové škole u Jirky Mičánka a vystřídat otce v seriálu mez. mistrovství Německa ve formuli Ford.

Pamatujeme si Vás s formulemi, máte nějaké zkušenosti i s jiným závodním náčiním?

Když pominu nějaké „promo“ závody s Nissanem, tak jsem během dlouholeté pauzy odjel pár sezón v motokárách. 

Jak vzpomínáte na minulé závodění a čeho si ve své jezdecké kariéře nejvíce vážíte?

Vyplouvá mi na povrch spousta zážitků ze soubojů na trati. Především ale vzpomínám na partu lidí, kteří mě tenkrát obklopovali. Závodění mám silně spojené se vzpomínkami na otce, který už bohužel není mezi námi a díky kterému jsem měl příležitost se závoděním začít. Několikrát se mi podařilo dosáhnout na stupně nejvyšší, testoval jsem monopost F3, ale ve skutečnosti je daleko cennější ta správná atmosféra a nadšení lidí, kteří jsou kolem vás. A to platí i dnes.

Proč jste se vrátil k závodění, chyběl Vám ten adrenalin, nebo jste chtěl zkusit zase něco nového?

Asi tady nemusím nikomu vysvětlovat, že motorsport je nevyléčitelná diagnóza. Můžete žít bez něj, ale s pocitem, že vám něco stále chybí. Takže se snažím ten nedostatek napravit. 

Která závodní trať Vám učarovala, kterou naopak nemáte v oblibě?

Z dřívějška vím, že se mi hodně líbil Zolder a Zandvoort. Nádherný byl okruh Singen. Jezdilo se „v korytě“ ze svodidel   v průmyslové zóně. Bylo obdivuhodné, jak jezdecké legendy v DTM dokázali posílat auta na milimetry od svodidel. Letos jsem se seznámil s Lausitzringem, Pannoniaringem a Slovakiaringem. Ale nikdy nedám dopustit na Most. Je škoda, že kvůli bezpečnosti musela zmizet původní šikana po cílové rovině. To byl skutečný adrenalin. Naopak nemusím Brno. Trať mi přijde taková jednotvárná...

Představte nám svůj vůz formuleel Renault 2,0 a pokud znáte i minulost vozu, což některé fanoušky zajímá?

Je to první generace formule Renault 2.0. Jedná se o nejrozšířenější sérii značkových formulí. Podvozek Tatuus s monokokem z uhlíkových vláken, 6-ti stupňová sekvenční převodovka Sadev. O historii bohužel moc nevím. Byli jsme pro ni vloni v lednu ve Vídni, a předchozí majitel ji vlastnil pouze jednu sezónu, kde s ní absolvoval rakouský Histocup. 

Loni jste startoval v Carboniacupu, co na tento seriál říkáte a budete v něm i letos pokračovat, v některých závodech se sešla opravdu dobrá konkurence v divizi 4, kam Váš monopost patří?

Určitě v Carboniacupu budeme pokračovat. Je to příkladně zorganizovaný seriál, za což patří velké díky Petře a Davidovi Fričkovým s celou partou lidí, kterými jsou obklopeni. A  jen díky této bezvadné organizaci a přístupu, je možné očekávat silně obsazené všechny divize i v budoucnu.

Pokud byste někdy v budoucnu uvažoval o tom, v jakém vozem byste si chtěl zazávodit?

Každopádně by to byla zase formule. Nevím o ničem, co dokáže rychleji projet zatáčku. Kdo závodí ví, že na každý výkon vozu si zvyknete a začnete se ohlížet po něčem silnějším. Takže pokud bych měl o něčem uvažovat, jednalo by se jen o rychlejší formuli. 

Jaké další koníčky provozujete se závoděním, moc času asi na další aktivity nezbývá? 

Koníček je jeden. Ostatní činnosti jsou jen aktivity. Rekreačně nejsem v podstatě proti ničemu. Lyžuji, běhám, jezdím na kole, občas se svezu v motokáře, ale to už jsme zase u motorsportu.

Podporuje Vás rodina v motorsportu, jezdí s Vámi po závodech?

Jezdí se mnou bratr, sestra, dcera a syn. Babičky nám na cestu vždy napečou nějaké dobroty. Dali jsme dohromady takový rodinný tým a náramně nás to baví. 

I na Vašem, voze se objevilo logo F-DRIVE. Jak vidíte   spolupráci s kluky a chutnají Vám jejich drinky?

F-DRIVE je jedním z nejvýraznějších partnerů Carboniacupu. Oceňuji každou firmu, která se v motorsportu angažuje a pomáhá jednotlivým jezdcům, týmům i promotérům. Myslím, že jsme si z lidmi od F-DRIVE sedli, a jako přídavek pro ně hraje to, že  jejich výrobky jsou skutečně povedené, chutnají a dokážou vás „nakopnout“. 

Poděkujeme závěrem za rozhovor, který jste nám poskytl a popřejeme hodně závodních kilometrů bez nehody a úspěchů nejen na závodní dráze, na které se s Vámi rádi setkáme. 

Vláďa Rožánek a Lubomír Škarda

Foto: V. Sýkora

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.