Brutální pětilitrové osmiválce se předvedli opět v Mostě

Nascar Whelen Euro Series v Mostě již počtvrté

Vláďa Rožánek, foto Vilém Sýkora

Czech Truck Prix v Mostě jako tradiční hostitel Nascar představení v Evropě, aneb vyrovnané závody na suchu i na vodě. Ano, rozmary počasí potrápily jezdce, ale také přítomné diváky, který se na Czech Truck Prix i přes nepřízeň počasí vydalo 31tis.

Fandové závodů Nascar mají při těchto závodech možnost už počtvrté vidět na vlastní oči tuto přeci jen zámořskou techniku. Závody byly opět velmi zajímavé a se zaujetím diváci sledovali souboje na trati a nejeden souboj končil rozbitým vozem, nebo vyjetím z dráhy. Vozy Nascar Whelen Euro Serie mají jen čtyři kvalty a na nějakou velkou elektroniku můžete v těchto strojích zapomenout.

Startoval zde i domácí borec martin Doubek, který v jedné z kategorii v roce 2021 vybojoval zlato v celkové klasifikaci. Divákům v Mostě se představil také mladý Slovák Patrick Schober a Michaela Dorčíková.

V EuroNascar PRO vybojoval vítězství v závodu na 17 okruhů Vittorio Ghirelli, když využil bouračky hned v retardéru a zajistil si druhé vítězství v sezóně se startovním číslem 72 s Chevroletem Camaro. Druhý skončil Anthony Kumpen z Belgie a bronz odvezl Vladimiros Tziortzis z Kypru. Martin Doubek skončil na pátém místě a Michaela Dorčíková pak třináctá. Gianmarco Ercoli utrpěl havárií v první zatáčce a klasifikován byl až patnáctý.

Zdroj dynamické sekce: » VS_NASCAR_Most-1 (Fotogalerie)

Druhý sobotní závod EuroNascar 2 vyhrává Vladimiros Tziortzis z Kypru, když musel přežít safetycar, ale také FCY režim na trati. Incident mezi Valerim a Romagnolim spustil FCY režim hned v první kole závodu. Kvůli zastavení Stefaniho Mogoroviče v zaváděcím kole byl závod zkrácen z původních 14 okruhů na 13. Za Tziortzisem skončil druhý mladičký Francouz Paul Jouffreau, když přidal už své šesté pódiové umístění v posledních sedmi jízdách. Patrick Schober ze Slovenska skončil překvapivě třetí a dosáhl tak svého prvního pódia. Martin Doubek ačkoliv zajel nejrychlejší kolo, tak skončil nakonec v této jízdě třináctý.

Nedělní závod EuroNascar 2 mezi kapkami deště zvládl nejlépe Alberto Nasca z Itálie, když v pátém kole za silného deště udolal Martina Doubka startujícího z pole position. Jeho souboj s Jouffreauem byl také dramatický, několikrát se ho snažil francouzký pilot předjet a nakonec mu druhé místo spadlo do klína, i když se propadl při vyjetí z dráhy až na čtvrté místo za Linstera. Velmi pěkné místo třetí tak obsadil domácí jezdec Martin Doubek a rozhodně bylo k čemu gratulovat, neb proudy vody nešlo jen tak zastavit. Za Doubkem pak dojeli Luxemburčan Linster a Ital Claudio R. Cappelli.

Poslední závod kategorie EuroNascar PRO vyhrál mladíček Paul Jouffreau a tím se zapsal hluboko do dějin EuroNascar PRO, když v tomto závodu dokázal poprvé zvítězit v 19letech. Stal se tak nejmladším vítězem. Vittoria Ghirelliho porazil o 0,593s. Správnou volbou pro tento závod měly být slicky, pro ty se také rozhodli Ghirelli i Jouffreau a na osychající trati to hned poznali. Šťastný Jouffreau poznamenal, že závod rozhodly pneumatiky a suché byly tentokrát stejně rychlé, jako mokré v úvodu závodu a dalo se jet naplno. Třetí místo ukořistil Liam Hezemans. Náš Doubek se musel odporoučet v osmém kole a Michalela Dorčíková už v úvodu závodu. Bohužel technika vypověděla službu.

Zdroj dynamické sekce: » VS_NASCAR_Most-2 (Fotogalerie)

Závody Nascar Whelen Euro Series si všichni užili, své k tomu hovořilo počasí, ale i tak si diváci v ochozech mosteckých tribun přišli i při čtvrtém vystoupení amerických monster na své, a můžeme snad těšit opět za rok.

Sobota:

EuroNascar PRO:

 1. Vittorio Ghirelli (I) Chevrolet Camaro
 2. Anthony Kumoen (BEL) Chevrolet Camaro
 3. Vladimiros Tziortzis (CYP) EuroNascar FJ

Euro Nascar 2:

 1. Vladimiros Tziortzis (CYP) EuroNascar FJ
 2. Paul Jouffreau (F) Ford Mustang
 3. Patrick Schober (AT) Ford Mustang

Neděle:

EuroNascar 2:

 1. Alberto Nasca (I) Chevrolet Camaro
 2. Paul Jouffreau (F) Ford Mustang
 3. Martin Doubek (CZ) Ford Mustang

EuroNascar PRO:

 1. Paul Jouffreau (F) Ford Mustang
 2. Vittorio Ghirelli (I) Chevrolet Camaro
 3. Liam Hezemans (NED) Toyota Camry

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.