Bronz je doma!

Z prvního virtuálního festivalu pod olympijskou záštitou jej veze Matyáš Novotný.

Sportovní svět se pod rouškou pandemie koronaviru otřásá v základech. Celá řada soutěží dostala kvůli dodržování hygienických opatření stopku a velké výzvy nyní stojí nejen před sportovci, ale také sportovními týmy, kluby, svazy a dalšími, pro něž sportovní činnost znamená úplně vše. Tato situace je pro mnohé velmi nepříznivá, na druhé straně burcuje různé sportovní organizace k vymýšlení nových typů soutěžení.

S jedním takovým projektem přišla thajsko-britská iniciativa United Through Sports, kterou podpořil také Mezinárodní olympijský výbor (IOC) a Světová asociace mezinárodních sportovních federací (GAISF). O co šlo? Když není možné cestovat a scházet se ve větších skupinách, co tak zkusit individuální fyzické cviky a následně je porovnat s výkony mladých sportovců po celém světě? Ještě před pár lety by šlo o Sci-Fi, ale nyní zájem o účast na virtuálním festivalu projevilo celkem 68 mezinárodních federací a 614 soutěžících, kteří byli nominováni do kategorií podle věku, pohlaví a také druhů cvičení. Soutěžilo se v posilovacích cvicích, talentových soutěžích a možnost dostaly také děti věnující se paralympijským disciplínám.

V sadě posilovacích cvičení zvaných Max Fit nezůstaly české barvy v žádném případě pozadu. Mezinárodní federace vodního motorismu (UIM) totiž jako své zástupce vyslala dva juniorské mistry Evropy v motorovém surfingu – jízda na JetSurfu – surfovém prkně poháněném spalovacím motorem. Tento sport vznikl v Česku poměrně nedávno a už je členem mezinárodní federace, čímž byla zajištěna možnost nominace. Dvanáctiletá Eliška Matoušková a stejně starý Matyáš Novotný tak měli možnost prověřit svou fyzickou kondici a poměřit síly s vrstevníky z celého světa v předem známých cvičeních. Každý soutěžící pak dle pravidel natočil svůj sportovní výkon, aby jej mohla ohodnotit porota během finálového víkendu, který probíhal v termínu 20.-22. listopadu.

Eliška Matoušková prošla turnajovým pavoukem do druhého kola, kde bohužel neměla moc štěstí, když narazila na pozdější finalistku. Matyáš Novotný ale ve svých cvicích procházel jedním soubojem za druhým. Vše šlo hladce a vypadalo to, že český mladíček může v turnaji dojít hodně daleko. O první Matyášův neúspěch se až v semifinále postaral Američan Rudisill Houston z Mezinárodní federace silového trojboje. Matyáš tak musel do souboje o bronz, kde mu byl oponentem kickboxer Marco Casali z Velké Británie. Rodák z Hradce Králové uspěl a bronz byl na světě! Z premiérového ročníku virtuálního festivalu tedy Česká republika veze krásné třetí místo.

Do lavic rozhodčích turnaje zasedli také dva čeští sudí – za závody MotoSurf Martin Jančálek a za Thaibox Věra Korbášová.

Po doručení medaile a certifikátů o účasti byli oba dva čeští zástupci oceněni vynálezcem JetSurfu a zakladatelem motorového surfingu Martinem Šulou.

Co k této zkušenosti dodali naši mladí sportovci?

Matyáš Novotný: „Jsem moc rád, že se mně podařilo probojovat až na medaili. Některé cviky pro mě byly hodně těžké. Nečekal jsem, že se dostanu tak daleko. UTS Festival byla zajímavá zkušenost a doufám, že bude možnost si to někdy zopakovat a zkusit zabojovat o zlato.“

Eliška Matoušková: „Na festival jsem se těšila hlavně proto, že jsem se mohla poměřit se soupeři        z celého světa. Některé cviky byly pořádně těžké, ale podmínky měli všichni stejné, to bylo na turnaji nejlepší. Doufám, že se mně podaří kvalifikovat i do dalšího ročníku. Kromě závodů MotoSurfu je to zajímavé zpestření sezóny.“

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.