Splnili plány. Brňané vezou po „anglické vendetě“ evropský bronz

Snili o medaili a mají ji. „Na víc asi nebylo, oba soupeři před námi byli lepší,“ uznává férově brněnský korfbalista Ondřej Fridrich po třetím místě jeho týmu na evropském turnaji Europa Shield. Korfbal klub Brno v souboji o třetí příčku oplatil v portugalském městě Odivelas anglickému Norwichi porážku ze základní skupiny a po výhře 17:12 slaví cenný bronz. „Velká spokojenost,“ dodává Fridrich.

Brňané v pátek nezačali turnaj dobře, když právě anglickému soku podlehli 14:17, jenže pak se zvedli. V základní skupině porazili katalánskou Barcelonu 19:12 a poté v sobotu večer i domácí tým Korf LX Project 12:8 a z druhé pozice proklouzli do kýženého nedělního semifinále. „Musím hráče pochválit. Každý z nich si na hřišti splnit to, s čím tam šel. Nelze vyzdvihnout individuality, vynikali jsme týmovým výkonem. Zlepšovali jsme se zápas od zápasu a konečně jsme se vrátili do naší linie a starého herního projevu,“ těší brněnského kouče Jakuba Mášu. Jeho svěřencům se totiž v poslední době v extralize příliš nedařilo a na Europa Shield odjížděli s mírnými rozpaky.

Výsledek mohl být ještě blyštivější, jenže Brňané vykročili do nedělního semifinále s dalším anglickým celkem Bec katastrofálně. V osmé minutě prohrávali 0:8 a zápas pro ně byl prakticky ztracený. Sice se vzpamatovali, soupeř si však zápas už pohlídal. „Bec pak hru kontroloval, ale začátek byl od nás zkrat. Soupeř však byl nad naše síly, hrál lépe, moc šancí jsme proti němu neměli,“ popisuje Fridrich, který stejně jako jeho spoluhráči musel zvládnout pět duelů ve třech dnech. „I když se hrálo na zkrácený čas, byla to pěkná fuška, zvlášť pro nás čtyřicátníky,“ usmívá se.

Do bitvy o bronz Korfbal klub vstoupil naopak koncentrovaně a spolehlivým výkonem si postupně vybudoval mírný náskok, který udržel až do konce. Tým střelecky táhla Štěpánka Jonáková, která se s 21 zásahy stala druhou nejlepší kanonýrkou turnaje. „Před turnajem jsem doufal v zápas o třetí místo a to jsme spnili. Proto je pro nás výjezd do Portugalska velmi pozitivní,“ hodnotí Máša.

Jeho tým třetím místem vyrovnal historicky nejlepší brněnské umístění na Europa Shieldu. Třetí Korfbal klub skončil i v roce 2013 v Třeboni a mezi evropské úspěchy počítají Jihomoravané i dvě čtvrtá místa z Europa Cupu, kam mají přístup i kluby z korfbalových velmocí Nizozemska a Belgie. „Je to jeden z největších klubových úspěchů,“ přitakává Fridrich.

Ve finále trochu překvapivě přehrál německý Rauxel anglický Bec 16:10 a opanoval tak druhý nejprestižnější evropský turnaj.

O TŘETÍ MÍSTO

Norwich Knights – KK Brno 12:17

Poločas: 6:8. Rozhodčí: Van Der Beken (Niz.), Lagarto (Port.). Nejlepší střelci: Ch. Vogwill 4, C. Dique 3 – Š. Jonáková 6, O. Fridrich 3.

SEMIFINÁLE

KK Brno – Bec Korfbal Club 17:23

Poločas: 7:15. Rozhodčí: Campilho, Lagarto (oba Port.). Nejlepší střelci: P. Bušík 5, O. Fridrich 3, E. Jonáková 3, Š. Jonáková 3 – B. Palfreyman 6, K. Hicks 5, A. Rocha 3, D. Patel 3.

ZÁKLADNÍ SKUPINA

Norwich Knights – KK Brno 17:14

Poločas: 9:4. Rozhodčí: Van Der Terp (Niz.), Lagarto (Port.). Nejlepší střelci: Ch. Vogwill 8, L. Coyote-Mckenzie 4, P. Debenham 3 – E. Jonáková 5, Š. Jonáková 3, P. Bušík 2.

KC Barcelona – KK Brno 12:19

Poločas: 5:9. Rozhodčí: Campilho, Lagarto (oba Port.). Nejlepší střelci: J. Sanchez 4, B. Aloma 4 – J. Šedý 7, Š. Jonáková 3.

KK Brno – Korf LX Project 12:8

Poločas: 8:5. Rozhodčí: Jasczuk, Osinki (oba Pol.). Nejlepší střelci: Š. Jonáková 6, O. Fridrich 3 – M. Costa 4, S. Condado 3.