OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Blíží se jubilejní pátý ročník Bučovice Blind Football Cupu. Mezi sedmi zahraničními týmy figurují i Kolumbijci

Během třetího červnového víkendu se na jubilejní pátý mezinárodní turnaj Bučovice Blind Football Cup 2017 opět sjedou týmy nevidomých hráčů z celé Evropy. Vůbec poprvé sem zavítá také zámořský tým: Futbal Ciegos Cundinamarca z Kolumbie, vítězové jihoamerického poháru. Zápasy navíc odpískají čtyři evropští rozhodčí z Velké Británie, Německa, Francie a Belgie, známí například z loňské paralympiády v Rio de Janeiru, a za pořadatelský tým Avoy MU Brno nastoupí bývalý kapitán britské reprezentace Keryn Seal. Celkem osm týmů se utká ve vzájemných zápasech ve dnech 17. a 18. června.

Ojedinělá sportovní akce s podtitulem Bučovice Blind Football Cup se uskuteční již popáté. Prestiž turnaje dokládá mimo jiné též fakt, že letos přiletí i fotbalový tým z Kolumbie, který o účast usiloval několik let. „Po výhře středoamerického a karibského turnaje Copa Centroamericana a Copa del Caribe v roce 2013 nám o mezinárodním turnaji v Bučovicích řekl brazilský trenér Gabriel Mayr. Jsem strašně šťastný, že jsme po několika letech dostali šanci si zde zahrát a snad i vyhrát na dalším kontinentě, je to náš životní sen,“ uvedl Luis Antonio Castañeda Tenjo za tým Futbal Ciegos Cundinamarca, jenž má na kontě řadu zlatých pohárů z měst jako Medellin, Barranquilla, Cali, Bogota a dalších. „Jako každý rok nabízíme jedno místo nově začínajícímu týmu, tentokrát to bude MIK Sound ze Švédska. Dále ze zahraničních manšaftů uvítáme belgické Five-a-side Anderlecht, vítěze a stříbrné medailisty německé ligy SF Blau-Gelb Marburg a FC St. Pauli Hamburg, Řeky Asamea Keravnos nebo polský tým Tyniecka NWP Kraków,“ sdělila pořadatelka Jitka Graclíková. Všechny zápasy budou tradičně streamovány s audio popisem i pro zrakově postižené fanoušky. V Bučovicích budou navíc přítomni komentátoři, kteří komentovali rovněž paralympiádu v Riu. Online výsledky bude možno zároveň sledovat ve speciální aplikaci BBFC timer.

Bučovice Blind Football Cup se opakovaně těší velkému zájmu zejména z řad zahraničních hostů a díky své organizaci a mezinárodní účasti bývá přirovnáván k paralympiádě. „Je to zkrátka má nejoblíbenější soutěž na celém světě. Hrál jsem na paralympiádách, světových pohárech a mnoha evropských mistrovstvích, ale žádná ze zmiňovaných soutěží se nevyrovná atmosféře a radosti, které jsem loni zažíval tady. Logisticky tento turnaj běží jako absolutní sen, celý organizační tým si za to zaslouží ocenění. Pozornost věnovaná každému malému detailu byla neuvěřitelná: od dopravy, ubytování, stravování a pohostinnost přes živý komentář a audio popis pro diváky až po živý přenos pro všechny lidi po celém světě,“ popsal své dosavadní dojmy britský fotbalista Keryn Seal, jenž se turnaje zúčastní letos podruhé – tentokrát bude hrát za tým pořadatelů. „Kromě bučovických zápasů chceme samozřejmě poznat evropskou kulturu, zajímá nás i gastronomie a porovnání služeb nabízených zrakově postiženým. Chceme ukázat, jak jsme veselý národ a povykládat všem, jak krásná je naše země, naše příroda, naši lidé a naše muzika,“ dodal Castañeda Tenjo.

Za zrodem BBFC stojí tým Avoy MU Brno, který se po celý rok věnuje shánění finančních prostředků. Celá akce stojí půl milionu a funguje pod záštitou střediska Teiresiás, které při Masarykově univerzitě pomáhá studentům se specifickými nároky. „Je takovou naší alma mater, partnerem, jenž nám akci pomáhá zajistit technologicky a v profesionální blind-friendly kvalitě,“ dodala Graclíková. Každý tým totiž dostává informace v hmatové podobě, na místě jsou k dispozici hmatové plánky, potisky v braillově písmu jsou i na medailích, diplomech a pohárech. Stejně jako loni nad letošním turnajem převezme záštitu náměstek primátora města Brna Martin Ander. Překvapilo mě, jak byla v loňském roce akce profesionálně uspořádaná, že to byl skutečně mezinárodní fotbalový turnaj se vším všudy. Velmi mě nadchlo, s jakou bravurou nevidomí dokázali ovládat balón a střílet. To skutečně obdivuji, něco takového jsem nikdy předtím neviděl,“ vyjádřil se Ander, který má sám s výukou nevidomých zkušenosti.

Více informací je k dispozici na oficiálních stránkách Bučovice Blind Football Cup 2017.


O Bučovice Blind FootballCupu

Bučovice Blind Football Cup je první mezinárodní turnaj ve fotbale pro nevidomé v České republice, který pořádá sdružení Futsal pro nevidomé – Avoy MU Brno. Jedná se o světově ojedinělou akci, jež bývá díky své organizaci a mezinárodní účasti přirovnávána k paralympiádě. Turnaj se podřizuje oficiálním pravidlům fotbalu pro nevidomé, která vydala IBSA (International Blind Sports Association) a vycházejí z tradičního pojetí standardního futsalu. Hrají jej družstva s brankářem a čtyřmi hráči v poli, jejichž cílem je vsadit více branek než soupeř. Míč je na rozdíl od běžného opatřen vnitřním zvukovým systémem, díky němuž je při pohybu slyšet. Zrak může používat pouze brankář, jeho spoluhráči jsou nevidomí. Pro zajištění rovných podmínek jsou hráči v poli povinni nosit neprůhledné klapky na oči.

Zdroj: Jitka Graclíková

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.