Blátivou 24hodinovku v Dobřanech ovládla bugina Quadservis Špak–Solitera Racingu, KB System zvítězil podeváté

Dvacátý druhý ročník 24hours Offroad maraton   v Dobřanech se odjel o víkendu 22. a 23. června. Absolutní prvenství poprvé vybojovala bugina týmu Quadservis Špak – Solitera Racing. Na šestikilometrové trati zvládla 124 kol, tedy celkem 744 kilometrů. Stříbro urval Aroma Gold racing se 117 okruhy, taktéž s buginou. Třetí absolutně byl KB System offroad team, který se speciálem nad dva litry vyhrál už podeváté! Do dvou litrů nejvíce slavil Indruch Offroad team a mezi Amatéry West Bohemia racing. Jednomu z nejtěžších terénních závodů v Evropě předcházely dvouhodinovky motorek a čtyřkolek, ve kterých zvítězili v jedné stopě Martin Prokeš (TJ Sokol Krásné Pole) a ve dvou Martin Miřejovský (KRTZ Motorsport).

Zatímco motorkáři a čtyřkolkáři jeli ještě suchý závod, nejdelší klání Offroad maratonu se po letech dočkalo hustého deště. Šlovický kopec a jeho okolí kropil s přestávkami a s různou intenzitou od sobotního odpoledne. Naleštěné stroje závodníků se tak změnily k nepoznání a trať klouzala a klouzala. Šestnáct odvážných posádek ukrajovalo metr po metru a modlilo se, aby vydržela technika i síly celého týmu. Nejvíce nánosů bahna si z trati odvážely buginy. Jejich posádky při zastávkách v depu vlastníma rukama shrnovaly, co se dalo. Při závodění se počítá každé kilo, přitom odhad váhy bláta na stroji byl vždy až 300 kilogramů!

Loni druhý, letos po pěti letech offroadového zápolení konečně první – to je Quadservis Špak – Solitera Racing team s vyladěným Can-Amem poháněným turbomotorem. Stroj stejné značky má i stříbrný Aroma Gold racing, kterého výkon vyšvihl na špici absolutního pořadí dle najetých kilometrů v sezoně. Průběžné zlato mezi speciály do litru zatím drží Polaris team, kterého v Dobřanech trápila technika. Ale v napínavém souboji v závěru klání udržel náskok před Andy motors teamem, loňským absolutním vítězem 24hodinovky.

KB System offroad team na nejtěžší dobrodružství pečlivě připravil dva vozy. Menší Suzuki Jimny ale odešel motor ještě před setměním, a tak všechno úsilí soustředila na special K-2 Audi. A povedlo se! Celkem 99 zápisů kolem časomíry ho vyneslo na třetí místo celkově a podeváté na nejvyšší stupínek v královské kategorii. Stříbro patří Offroad centru Jase a bronz Wogo teamu.

Ve slabší kategorii do dvou litrů byl favorizovaný Indruch Offroad team s Nissanem Buggy – a právem. Dobřanskou trať objel 88krát a bral zlato. Stříbro získal vytrvalý Arturx team a bronz Wings team, kterého auto zlobilo už na startu, ale pod cílovou šachovnicí nakonec projel. Z amatérského souboje vyšel nejlépe West Bohemia racing.

Zdroj: TZ Offroad Maraton, foto: Jiří Jonáš

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.