BLACK DIAMOND DRYtool cup Brno 2013
4. ročník mezinárodního mistrovství České epubliky v drytoolingu na obtížnost

V sobotu 7.12.2013 se na lezecké stěně u brněnské Olympie uskutečnil 4. ročník BLACK DIAMOND Drytool cup, Mezinárodního mistrovství České republiky v drytoolingu. Vítězem kategorie mužů se stal Janez Svolšjak ze Slovinska a v kategorii žen zvítězila Lucie Hrozová.

drytooling

V sobotu se na stěně utkalo více než 50 lezců z celkem šesti zemí. Zastoupena byla Česká republika, Slovensko, Slovinsko, Chorvatsko, Polsko a Rakousko. 

Již po čtvrté se mezinárodní mistrovství České republiky konalo v Brně v nákupním a zábavním centru Olympia. Pro závodníky bylo připraveno celkem devět kvalifikačních cest (5 mužských a 4 ženské) pro lezení na obtížnost. Dále byly připraveny dvě identické cesty na doprovodný závod v lezení na rychlost.

V průběhu dne proběhla kvalifikace jak pro večerní finále závodu v rychlosti, do něhož postupovali čtyři nejrychlejší muži a čtyři nejrychlejší ženy, tak kvalifikace hlavního závodu v lezení na obtížnost.

Finálový program byl za bouřlivé divácké atmosféry zahájem finálovými rozlezy rychlosti. V kategorii žen zvítězila Lucie Hrozová, na druhém místě Martina Kratochvílová z pořádajícího horolezeckého oddílu Lokomotiva Brno a na třetím místě pak skončila Linda Synaková . V kategorii mužů byl nejrychleší Jozef Leško ze Slovenska, na druhém místě skončil Milan Dvořáček a třetí Anton Suchý, také ze Slovenska.

drytooling

Bezprostředně po finále rychlosti bylo zahájeno finále žen v lezení na obtížnost. Do finále se probojovalo 7 žen z České republiky, Slovenska, Polska a Rakouska. Finálová cesta nesla názem "Síla něžnosti", její delka byla přibližně 25 m a obtážnost M8+. Klíčovým pro medailové umístění se ukázal přechod příčné struktury mírně nad polovinou cesty, kdy ze závodnic, které tuto strukturu nepřelezli dosáhla nejvyššího bodu Olga Kosek z Polska. Jako první se do pokračování cesty za strukturou dostala domácí Martina Kratochvílová a klidným, velmi pěkným výkonem dolezla až do posledního chytu cesty a diváci tak viděli první finálový TOP. jako poslední nastoupila naše aktuálně nejzkušenější závodnice Lucie Hrozová. Dynamickým a pro ni silově typickým stylem si dolezla pro další TOP večera a jelikož cestu zvládla rychleji než Martina Kratochvílová, stala zaslouženě mezinárodní mistryní České republiky v drytoolingu na obtížnost 2013.

Mužů se do večerního finále probojovalo devět. Finálová cesta nesla jméno "End of darkness" a byla věnována památce Jano Šofranka, Dina Kuráně, Jakuba Macka a Zdeňka hrubého, kteří bohužel v uplynulé sezóně zahynuly při výstupech v horách. Po emocionálně silném okamžiku připomenutí památky těchto lezeckých přátel se muži pustili do souboje s touto téměř 30 m dlouhou cestou obtížnosti M10.

Pro první dva finalisty (Damir Behlič a Adrian Zvara) se ukázal být příliš náročný krok v polovině cesty na příčné struktuře. Jako první jej překonal Domácí Pavel Vrtík, ale vrcholová pasáž cesty již byla nad jeho síly. Z průběžně šestého místa nastoupil další zástupce pořádajícího oddílu Jan Straka a naprosto suverénním a nekompromisním stylem si řekl o průběžné vedení dolezením do TOPu ve velmi dobrém čase. Tento výkon se nepodařilo překonat ani dalším dvěma závodníkům. Alexandaru Matarugovi bylo tedy jasné, že třetí vítězství v řadě si neodveze, stejně tak Antonu Suchému, který bohužel skončil již na příčné struktuře v polovině cesty.

Z třetího místa nastupoval další český závodník Mirek Matějec. Po mírně nervózním začátku se velmi pěkně srovnal v těžké střední pasáži a zdálo se, že TOP by jej i přes pomalejší lezecké tempo neměl minout. Bohužel, nakonec spadl těsně pod nejvyšším bodem Alexandara Matarugy.

Z průběžně druhého místa nastoupi Juraj Švingál, aktuálně úřadující Mistr Slovenska 2013. Jeho perfektní výkon zastavil až technický incident u posledního jištění, kdy přehlédl Topový chyt a zavěsil se do jištění bez dosažení tohoto chytu. Průběžně se tak zařadil na druhé místo za stále vedoucího Jana Straku. Jako poslední nastoupil slovinský závodník Janez Svolšjak. jeho lezení byl koncert jak pro ostatní závodníky, tak zejména pro početné obecenstvo, které dorazilo i přes ne zcela ideální počasí. Janez suverénně dolezl do TOPu a díky rychlejšímu času se stal mezinárodním mistrem České rupubliky v drytoolingu na obtížnost.

foto: Pavel Nesvadba

Přidat komentář

dvě plus dvě

Přehled komentářů

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.