Autodrom Most hostil další letošní závod Carboniacupu

Na 4212m dlouhé mostecké trati se konal 5. závod série Carboniacupu, určený nejen amatérským závodníkům tentokrát s názvem garanta dne BP Shop Racing Day. Sešla se zde velmi pěkná konkurence a celkem stovka vozů na startu. Do konce seriálu po Mostě zbývají ještě další dvě klání a to premiérově na nově zařazené trati do kalendáře na Silesiaringu a závěr bude opět patřit autodromu v Mostě.

Již dvakrát hostil Carboniacup maďarský okruh Pannonia a Hungaroring a dvojzávod absolvovali jezdci na Slovakiaringu. Body se tak do závěrečného zúčtování v Mostě hodí. Na startu se objevil i František Došek s Fordem, Jaroslav Rejka s Jaguarem JR12, či Jan Starosta na zbrusu novém Ford Mustang GT4. Velmi početné pole se představilo ve skupině A mezi cestovními a GT vozy a překvapivě i formulová skupina D přivítala hned 20 jezdců, kde si po smolném závodu na Slovakiaringu brosil zuby na body Honza Rieger.

Ve skupině A junior zvítězil Matěj Chabr s VW Golf, před premiérově startující Monikou Podhradskou na Škoda Fabia týmu HKC.

V šestnáctistovkách A1 si dojel pro zlatý věnec Němec Nico Dauerer s VW Golf I, před Robertem Pecinou na Hondě a premiérově startujícím Janem Černým s Peugeotem 106. Dvoulitry A2 opanoval Jan Teuser s Hondou CRX, před Jiřím Zemanem na stejném voze a třetí skončil František Došek s Fordem Focus, který obdržel 30s penalizaci. Skupinu A3 do 3000ccm si podmanil polský jezdec na Porsche 944 S2 Adam Baczynski, když jeho polský kolega Arek Baczynski skončil po kolizi s W. Försterem v první zatáčce. Druhý skončil němec Uwe Schäfer a třetí další polák Piotr Gawlikowski. V A4 do 3500ccm zvítězil nakonec Karel Kováč s BMW Z3M Coupé, když Otto Svoboda byl penalizován a skončil třetí, stříbrný věnec odvezl Michal Vítek s BMW M3 GTR. Ve skupině A5 se konečně našel přemožitel pro Lubomíra Světínského, když ho s dalším Ferrari 430 předjel Vlastimil Pavlík.V A6 nad 5100ccm zvítězil Jiří Sedlák s Ferrari 550 Maranello, když Rejka na Jaguáru JS12 závod bohužel nedojel. A7 do 2000ccm s většími úpravami vozu se odehrál v režii dvou vozů VW Scirocco, když úspěšnějším byl němec Günter Stubenrauch. Klasifikaci A8 pro více upravené vozy do 3500ccm ovládl Petr Suchomel s Renaultem Megane Trophy, před Vítem Smejkalem na Škodě Octavia a Milanem Valáškem s Ginnetou G50 GTR. Nejsilnější vozy A9 měly vítěze z Rakouska – Michael Oliver s Porsche GT3, před Boleslavem Waszkem na Ferrari  a Lukášem Urbanem na Ultimě GTR.

Cestovní vozy skupiny B, tedy sériové vozy ovládl v B1 do 1600ccm Martin Bakeš s Hondou CRX, v B2 do 2000ccm dominoval Pavel Zeman na Mazdě RX8, před Janem Olšaníkem na Nissanu Almera. Ve vozidlech do 3000ccm skupiny B3 si dojel pro maximální počet bodů Ondřej Krupka s BMW 328, před Zdeňkem Čurdou s BMW M3 a Tomášem Benešem s Alfou Romeo. B4 pro vozy s maximálním objemem motoru do 3500ccm si nejlépe počínal Lukáš Valdmann s BMW M3, za ním skončil druhý Radek Zimmer s Lotusem Exige a bronz putoval k Martinu Hanzlovi na Hondě Civic. V nejsilnější B5 si zajistil vítězství Stanislav Šedivec s Corvette ZR01, před Lubošem Sázavou s Porsche 911 a Michalem Štanglem s Jaguarem.

Céčka, tedy prototypy a speciální vozy opět přilákaly na start poměrně zajímavou skupinu vozů. Od dvoumístných Caterhamů po čistokrevné prototypy. V C1 do 1400ccm si dojel pro zlato bývalý mistr rakouska cestovních vozů Karl Heinz Matzinger s Perfomerem, před krajanem Gotti Hatzem s Revolutionem a švýcarem Felixem Neidhardtem na dalším Performeru. V prototypem nad 1400ccm, tedy skupině C2 si ukrojil vítězný pohár rakušan A. Krammer s Caterhamem Megabusa, před naším vrchařem Milanem Svobodou s Normou M20F a rakušanem W.Maurerem na Caterhamu Hayabusa. V C3 tedy Caterhamech do 1600ccm zvítězil v Mostě MiVi, před Ondřejem Hejdukem a Tomášem Frankem. C4 nad 1600ccm ovládl Sergej Pavlovec z RTR Projects, před Jakubem Křečkem a Janem Marečkem na KTM X-Bow.

Celkem slušná konkurence se sešla ve formulové skupině D, kde startovalo celkem dvacet monopostů. V D1 do 1400ccm s motocyklovými motory dojel pro zlato Honza Rieger s Gloria C8F, když porazil Tomáše Mohelnického s další Glorií. V D2 s automobilovými motory si dojel pro vítězství bulhar Miroslav Petkov. V D3, tedy té nejnabitější skupině formulí si počínal nejlépe Němec Frank Thalmann na Estonií 25, před Jensem Dieterem Maikem na další Estonii 25 a bronz odvezl taktéž na Estonii Günter Schönfeld. Dvoulitry D4 si opanoval Pavel Machulda z HKC Racing před Petrem Zelenkou z Effective Racing-Lutopol a třetí místo veze němec Günter Weiss, všichni na formuli Renault 2,0.

Nyní se závody Carbonacupu přesouvají na velkou neznámou, tedy na trať Silesiaringu, kde se pojede Carboniacup vůbec poprvé.

V celkové klasifikaci vede skupinu A - Lubomír Světínský, B - Pavel Zeman, C - Jakub Křeček a D - Honza Rieger.

24.9 nashledanou s rychlými koly Carboniacupu na Silesiaringu.

Vláďa Rožánek a PET
Foto Stanislav Hylán
Carboniacup 2018

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.