Aliyyah Koloc v přípravě na Dakar bojovala v Saudi Baja – Hail

Aliyyah Koloc z týmu Bugygra ZM Racing vybojovala během přípravy na svůj debut na Rallye Dakar 2023 další výborný výsledek. Na saúdskoarabské soutěží Saudi Baja – Hail obsadila za volantem speciálu Can – AM DV21 celkově páté místo. Vyhrála hodnocení Poháru FIA Středního východu v cross-country bajas, čímž si pojistila průběžné vedení. Navíc ve své kategorii prototypů T3 skončila druhá, když dokázala porazit většinu účastníků Světového poháru.

„Na náročné rallye se Aliyyah vrátila do světa cross-country závodů poprvé od února, kdy absolvovala Jordan Rally s navigátorem Sébastienem Delauney. Tentokrát ji ale v souboji vozů kategorie lehkých prototypů T3 poprvé navigoval jiný Francouz, zkušený Stéphane Duplé.

„Cílem zde bylo získat co nejvíce zkušeností v rámci přípravy na Dakar a udržet si vedení v hodnocení Poháru FIA Středního východu v cross-country bajas," sdělila mladá závodnice. "Byl to také můj první podnik se Stéphanem. Je to opravdu milý chlapík, dobrý mechanik a navigátor, takže to byla velmi dobrá zkušenost."

20221112_FIA_MI_Cup_Baja_Hail_MCh_RPK_0275

Kvalifikační erzeta a první etapa

Po středečních administrativních přejímkách se Aliyyah Koloc vydala na trať kvalifikačního rychlostního testu, který rozhodl po pořadí na startu první etapy. Zajela sedmý nejlepší čas a byla nejrychlejší z účastníků kategorie T3 ze Středního východu.

První skutečný test schopností pilotů přišel v pátek ráno, kdy odstartoval 101 km dlouhý měřený test kolem městečka Jubbah ležícího severně od centra soutěže v Hailu. O něco delší druhá erzeta (127 km) vrátila posádky do Hailu. Aliyyah zakončila první den na průběžném osmém místě celkově a druhá v kategorie T3 v rámci středovýchodního poháru.

Druhá etapa

V sobotu následovaly další dva měřené úseky, které se jely v terénu kolem vísky Farhaniyah umístěné západně od Hailu. Aliyyah výborně sedl ranní déšť, čehož využila k rychlé jízdě na kompaktním terénu, která jí vynesla celkově čtvrté místu v etapě.

To Aliyyah v konečném pořadí Saudi Baja – Hail posunulo na páté místo celkově, druhé ve třídě T3 a především si odvezla vítězství v hodnocení Poháru FIA Středního východu v cross-country bajas, kde zůstala průběžně na čele bodování.

Do posledního závodu seriálu, který se jeden začátkem prosince v Dubaji, si v čele veze před svým nejbližším pronásledovatelem náskok sedmi bodů. Pro Aliyyah Koloc bude finále Poháru FIA Středního východu v cross-country bajas zároveň poslední ostrou přípravou před premiérovým startem na Rallye Dakar, která startuje už 31. prosince.