Dakar 2. etapa - "Sea Camp" - Úla

Aleš Loprais vítězem etapy, Martin Macík v problémech 

Ve 2. etapě ztrácí závodník Martin Macík vedení a technické problémy ho odsouvají až na dnešní 8. místo se ztrátou 1 hodiny a 20 min.  V průběžném poředí tak klesá na 4. pozici za Aleše Lopraise a další dva konkurenty z Holandska. Aleš Loprais si připsal první letošní etapové vítězství.

Skvěle v etapě zajel Martin Prokop, který dokončil na na 8. místě. V průběžném pořadí je v těžké konkurenci na 7. místě.

Rallye Dakar - 2. etapa: "Sea Camp" - Úla (588 km celkově/430 km rychlostní zkouška):

Automobily:
1. N. Attíja, Baumel (Kat., Fr./Toyota) 5:00:26
2. Van Loon, Delaunay (Niz., Fr./Toyota) -14
3. Sainz, Cruz (Šp./Audi) -5:05
...
8. Prokop, Chytka (ČR/Ford) -19:15
Průběžné pořadí:
1. Sainz, Cruz 8:34:26
2. N. Attíja, Baumel -2:12
3. Serradori, Minaudier (Fr./Century) -24:55
...
8. Prokop, Chytka -35:24

Motocykly:
1. Klein (USA/KTM) 5:23:04
2. Bühler (Něm./Hero) -1:09
3. Howes (USA/Husqvarna) -1:13
...
21. Michek -15:44
...
39. Engel -44:45
...
50. Pabiška -1:14:38
51. J. Brabec (všichni ČR/KTM) -1:15:39
Průběžné pořadí:
1. Klein 9:38:28
2. Price (Austr./KTM) -1:41
3. Barreda Bort (Šp./Honda) -2:03
...
18. Michek -29:59
...
43. Engel -1:38:34
...
49. J. Brabec -1:58:43
...
56. Pabiška -2:30:01

Čtyřkolky:
1. Giroud (Fr./Yamaha) 6:21:06
...
9. Tůma (ČR/Yamaha) -37:35
Průběžné pořadí:
1. Giroud 11:16:34
...
10. Tůma -2:03:49

Trucky:

1. Aleš Loprais (ČR)  05H 38' 18''
2. Janus Van Karsteren (NLD)  05H 40' 08'' (+15 min penalty)
3. Martin Van den Brink (NLD) 05H 44' 29''
4. Jaroslav Valtr (ČR) 05H 48' 18'' 
...
8.    Martin Macík (ČR) 06H 58' 04''
Průběžné pořadí:
1. Aleš Loprais (ČR)
2. Janus Van Karsteren (NLD) 
3. Jaroslav Valtr (ČR)
4. Martin Van den Brink (NLD)
5. Martin Macík (ČR)

Zdroj dynamické sekce: » Loprais_Dakar_začátek (Fotogalerie)

Ohlédnutí za 1. etapou

VALTR BYL V PRVNÍ ETAPĚ DAKARU ČTVRTÝ, DEBUTANTKA ALIYYAH KOLOC POLYKALA PRACH OD KAMIONŮ

První "ostrá" etapa letošního Dakaru přinesla týmu Buggyra ZM Racing další pozoruhodné výsledky. Jaroslav Valtr starší byl v kategorii kamionů čtvrtý, hned za ním se umístil Martin Šoltys. Jenže z pátého místa se neradoval dlouho, dostal 15minutový trest za projetí kontrolních bodů ve špatném pořadí. Se ctí se s etapou se startem a cílem v bivaku Sea Camp popasovali zástupci Buggyry v kategorii T3 Lehké prototypy. Josef Macháček obsadil 16. pozici, debutantka Aliyyah Koloc byla devětadvacátá. Radovan Kazarka dojel na skvělém třetím místě s Tatrou Puma ve své kategorii Dakar Classic.

Na to, že do Tatry usedá po sedmileté pauze, si Jaroslav Valtr starší vede více než skvěle. Čtvrtá pozice po 367 měřených kilometrech nedělní erzety je výbornou výchozí pozicí do dalších bojů. Navíc se dlouho se držel na průběžné třetí příčce.

Protože pořadatelé na startu důkladně promíchali celé závodní pole, piloti kamionů potkávali na trati řadu soupeřů z jiných kategorií. „Na 156. kilometru jsme měli pěkný souboj s Karlem Trněným. Ve skalách jsme předjížděli tři osobní auta, jinak jsme měli mezi sebou spoustu bugin. Předjeli jsme takových 30 – 40 aut. To bylo hodně nepříjemný, protože jsme ztráceli v prachu. Ale bylo to pro všechny stejné," podělil se Valtr se svými dojmy z první etapy.

Jeho týmový kolega Martin Šoltys potvrdil, že čtvrté místo z prologu nebylo náhodné a i nyní bojoval se špičkou závodního pole kamionů. Jenže z pátého místa se neradoval dlouho, dostal 15minutový trest za neprojetý kontrolní bod."Myslel jsem si, že všichni trochu zpomalí, ale na mezičasech jsme viděli, že všichni letí jako postřelelný. Proto jsme potom trošičku zrychlili. Bouchlo nám jedno zadní kolo, ale jinak jsme žádný zásadní problém neměli. Mám radost, že auto perfektně chladí, jsem z toho nadšený. Dneska bloudil skoro každý. Byly tam dva takové chytáky, kde jsme se museli pro navigační bod vracet," popsal Martin Šoltys nedělní dění na trati.

Teprve 18letá dakarská novicka Aliyyah Koloc zažila v neděli svoji další premiéru. Poprvé odjela dlouhou dakarskou etapu. Vždyť i s přejezdy měla 601 km. "Na trati to šlo dobře. Startovala jsem hodně vzadu, protože prolog nevyšel dobře. Chytli jsme velký provoz. Bylo tam hodně kamionů, takže jsme byli pořád v mračně prachu a moc toho neviděli. Pak jsme dlouho zůstali zaseknutí za jedním náklaďákem,“ připomněla závodnice startující v barvách Buggyra ZM Academy zrádnost promíchání speciálů různých kategorií.

„Asi 60 kilometrů před cílem auto ztratilo výkon. Jenže jsme vjeli do velkých dun, takže to bylo těžké. Ale nějak se nám podařilo dostat se do cíle,“ sdělila Aliyyah Koloc ve finiši měřeného testu a optimisticky dodala: „Jsem moc ráda, že jsem svoji první dlouhou dakarskou etapu dokončila. Doufám, že to zítra bude lepší.“

Josef Macháček si jízdu ve speciálu Buggyra Can-Am DV 21 užíval. Veterán pěl ódy na zvolenou trasu i svého navigátora. „Byla to krásná etapa na rozjetí. Vystřídaly se rychlé úseky, kamení, údolí, řečiště, dali nám i velké písky a taky rozježděné písky. Musím vyzvednout, že jsem byl absolutně spokojený s navigátorem. David Schovánek je prostě luxus,“ uvedl dakarský doyen. „Drželi jsme se taktiky a moc nepředjížděli. Ke konci byly těžké písky a hodně lidí i z naší kategorie v nich zapadlo. Hodně jezdců to dneska přehnalo, viděli jsme i převrácený auto,“ připomněl Macháček své předsevzetí jet takticky a hlavou. 

Robert Kasák dojel v neděli na 22. místě. Jako téměř všichni účastníci letošního Dakaru se nejdřív začal rozplývat nad rozmanitostí trati. „Byla fantastická a krásná. Dlouhé pláně, kamení nebylo až tolik, ale byly i úzké úseky. Duny byly strašně náročné. Jedno jedna z nejtěžší tratí, na jaké jsem doteď závodil.“
Pak popsal kritický moment, do něhož se posádka Tatry Phoenix dostala. „Do těch nejtěžších dun jsme vjeli už za tmy. Sjeli jsme do asi 200 metrů hluboké jámy. Byl to sakramentský problém dostat se ven, protože tam byla ještě tři převrácená auta. Bylo to husté,“ sdělil pilot závodící pod hlavičkou týmu Tatra Buggyra Slovakia.

Radovan Kazarka nedá v Dakaru Classic dopustit na svoji Tatru. Však se také v pořadí soutěže drží před jejím dávným rivalem, nizozemským DAFem. „My jediní s Tatrou z celého Classicu jsme projeli duny. Tatra je jednička!“ chvíli slovenský pilot svoji Pumu. Jeho kolega z kabiny Pavol Zachar byl trasou první etapy doslova unešený: „Byla to krása. Sice těžká a náročná etapa, ale úžasná.“

Macík s přehledem vyhrál 1. etapu Dakaru

Nový rok oslavila posádka Martina Macíka vítězstvím v 1. etapě Rallye Dakar. Po sobotním vyhraném prologu dnes oranžový kamion Čenda otvíral trať kamionům. Ale navigátor František Tomášek se nezalekl zodpovědnosti a sedlčanský speciál s jistotou vedl k cíli. Martinovi Macíkovi sedla rychlá trať. Mechanik David Švanda neměl co opravovat, nový speciál vyvinutý Martinem Macíkem starším, šéfem MM Technology, má ještě prostor pro další zrychlení. V měřené části dlouhé 367 kilometrů si čeští závodníci dokázali udržet vedení od startu až do cíle. „Máme z dnešní jízdy dobrý pocit. Jsme absolutně vyklidnění, uvolnění. Určitě nám dnešek přidal energii a sílu do dalších dní. Za nás skvělý začátek,“ řekl po dokončení etapy navigátor František Tomášek.     

Zdaleka nejedeme na hraně         

Posádka Martina Macíka v neděli kamionům otvírala 1. etapu. Už před startem bylo jasné, že proměnit tuto příležitost bude vyžadovat velkou dávku řidičské odvahy a navigátorského sebevědomí. Ale sedlčanská sestava si dokázala poradit. „Jsme v cíli první etapy. Vyjeli jsme první, dojeli jsme první. Je to zvláštní pocit, když za celou dobu nikoho z kamionů nepotkáte a musíte jen pocitově držet výkon a soustředění,“ řekl Martin Macík. Čeští závodníci se během jízdy dokonce stihli kochat okolní krajinou. „Prvních 20 km jsme si říkali, jestli jsme vůbec v Saúdské Arábii. Kolem nás byla zelená zarostlá trať mezi hornatými masivy – typicky argentinská etapa. Rychlá, Matesovi velice vyhovovala. Navigačně jsme se ničeho nezalekli,“ doplnil František Tomášek. A také mechanik David Švanda byl za technickou sekci s první etapou spokojený: „Auto jede až neskutečně. Neozývaly se žádné podivné zvuky, které nás v minulých ročnících občas děsily. Je to prostě nové auto. Všechno zatím dobře fungovalo.“ Závodníky také potěšilo, že v tempu, které nasadili, dokázali kontrolovat trať plnou nebezpečných kamenů. „František sledoval roadbook. My s Davidem jsme tentokrát všechny šutry uhlídali. Neudělali jsme žádný defekt. Jelo se nám opravdu dobře. Řekl bych, že jsme ještě zdaleka nebyli na hraně možností,“ řekl Martin Macík.

Těžká práce dakarských stopařů 

Hrdinou první etapy je navigátor František Tomášek. Otvírat trať kategorii kamionů má výhody, současně je však tato situace noční můrou každého navigátora. Musí spoléhat jen sám na sebe. V nedělní rychlostní zkoušce František potvrdil, že si takové výzvy dokáže užít, ačkoliv má na přípravu minimum času. „Před jízdou mám pár minut na to, abych aktuální trasu prolistoval a zjistil, co nás ten den čeká. Stihnu se jen v rychlosti podívat na vykřičníky, zjistit, jestli je tam něco zajímavého. Když jsme ještě jezdili podle papírových roadbooků, pokaždé jsem si ho před startem 2 až 3 hodinky vybarvoval a připravoval se. Teď do toho jdeme naslepo. Občas jsou některé pasáže trati tak rychlé, že navigaci ani nestíhám číst. Jen Matesovi hlásím,“ popisuje František Tomášek.

Zdroj: TZ a foto týmů + www.dakar.com

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.