Se sedmičkou a potřinácté. Aleš Loprais vyráží vstříc dunovému Dakaru

V kategorii kamionů je Aleš Loprais nejzkušenějším a zatím i nejlepším českým jezdcem současnosti. V roce 2007 vybojoval při svém debutu třetí místo. To bylo ještě v Africe. Od té doby si ve dvanácti Dakarech připsal na své konto celkem devět dílčích etapových vítězství, pět umístění v TOP 10 celkového hodnocení, čtvrté místo celkově v roce 2015 a poslední etapové vítězství pak získal při letošním americkém dobrodružství.

“Na každý závod vzpomínám rád ať už dopadl jakkoliv. Na ty kde uspějete, se ale vzpomíná samozřejmě lépe. Já jsem na Dakaru debutoval vlastně dvakrát. V roce 2006 jako navigátor strýce Karla a o rok později už jako pilot. No a pak přišel přesun do Ameriky,” vzpomíná na své začátky Aleš Loprais.

Od roku 2006 nevynechal Aleš Loprais jediný Dakar a na start slavné soutěže se postavil již dvanáctkrát. “Každý Dakar vám dá mnoho nových zkušeností, vlastně každá písečná soutěž. Proto jsme také letos startovali v Maroku. Jako tým a posádka jsme fungovali skvěle a dokázali celou soutěž vyhrát i proti velkým dravcům nejen v kamionech ale také osobních autech. Ve stejném složení míříme do Peru,” poukazuje Aleš Loprais na Morocco Desert Challenge a dodává: "Hodně jsme zvažovali zda rovněž nestartovat na naši oblíbené Silk Way Rally, na kterou máme díky třetímu a prvnímu místu z předešlých let nádherné vzpomínky. Nicméně z logistických a časových důvodů, jsme se rozhodli vyzkoušet právě Morocco Desert Challenge, která neskutečně stoupá v žebříčku dálkových soutěží co do kvality a prestiže."

Na dílně ve Frenštátě pod Radhoštěm se makalo do poslední chvíle. V úterý vyrazil Instaforex Loprais Team do francouzského přístavu Le Havre, kde úspěšně proběhlo nalodění a administrativní úkony. “Kdybychom měli odjíždět před týdnem, tak bychom to stihli. Museli bychom. Loď nečeká (smích). Stejně jako kdyby se jelo až za týden, tak by bylo stále co dělat. Vývoj na závodní Tatře je naše každodenní rutina a dlouhodobý proces. Zatímco náš konvoj míří již do Ameriky, já jsem se vydal na opačnou stranu do Dubaje, kde budu do konce měsíce trénovat v dunách. Vždyť pořadatelé slibují sedmdesát procent písku,” dodal Loprais.

Aleš Loprais odstartuje 6. ledna do jedenačtyřicátého ročníku Rally Dakar se španělským navigátorem Ferranem Marco Alcaynou a palubním mechanikem Petrem Pokorou. Na posádku Tatry se startovním číslem 507 čeká celkem deset etap.

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.