Aleš Loprais se stále drží na prvním místě

Úterní zkrácenou etapu spláchl déšť. Takto si "pouštní" závod opravdu nikdo nepředstavoval. Z původně plánovaných 447 měřených kilometrů odjely posádky kamionů a aut minimálně o 70 méně. Pořadatelé museli trať zkrátit, protože se od cíle hnaly husté mraky i silný liják, a tak by se v případě nehody nemohly do vzduchu vznést helikoptéry se záchranáři. Navíc i na trať byla na mnohých místem pro některé stroje nepřekonatelná. Etapa veteránské kategorii Klasik byla v úterý zrušena úplně.

Zdroj dynamické sekce: » Martin Prokop - Dakar 2023 - začátek (Fotogalerie)

Prokop s Chytkou se po skvěle zvládnuté druhé etapě Dakaru posouvají na sedmé místo

Organizátor Dakaru letos  nešetří  závodníky od  samého  začátku a dnes  pro  ně připravil  extrémní etapu  s měřeným úsekem o délce 430 kilometrů, který nebyl přerušen jedinou neutralizací. Všudypřítomné kameny zkomplikovaly život nemálo posádkám a mnoho z nich bude na trati ještě dlouho do pondělní noci. Skvělým taktickým způsobem se však druhá dakarská etapa povedla Martinu Prokopovi a Viktoru Chytkovi z Orlen Benzina Teamu, kteří v ní obsadili osmou příčku a v hodnocení celkovém se posunuli na skvělé sedmé místo!

Unavený, ale spokojený Martin Prokop druhou etapu Dakaru 2023 okomentoval: „Včerejší etapa byla pouze na rozehřátí, ale ta dnešní byla přesně na opak, jedna z mých nejtěžších dakarských etap vůbec. Vždyť jsme v ní byli téměř pět a půl hodiny. Skoro celou dobu se jelo v kamení, což byla extrémní zátěž na pneumatiky a my jsme se proto rozhodli jet pomaleji, v klidu a vyhnout se potížím. Vyplatilo se to a kolo jsme měnili pouze jednou asi 18 kilometrů před cílem. Viděli jsme několik aut, které už neměly další rezervu, a bylo nám jasné, že taktická jízda bude dnes klíčem k úspěchu. Kromě defektu jsme ztratili ještě nějaký čas v motanici za auty, které nás nechtěly pustit, což byla v druhé prašné polovině etapy celkem nepříjemnost. Jeli jsme ale disciplinovaně a čekali, až uhnou, protože nebezpečný předjížděcí manévr představoval další riziko defektu. Jinak super, dobrá etapa a je vidět, že do cíle je ještě daleko a první ne zcela povedená etapa nic neznamená.“

Průběžné pořadí Rally Dakar 2023 kategorie automobilů po 2. etapě:

  1. Sainz (ESP) / L. Cruz (ESP) – Team Audi Sport 08:34:26
  2. Al-Attiyah (QAT) / M. Baumel (FRA) – Toyota Gazoo Racing +00:02:12
  3. Serradori (FRA) / L. Minaudier (FRA) – Century Factory Racing +00:24:55

        ...........

       7. M. Prokop / V. Chytka – Orlen Benzina Team +00:35:24 

Zdroj dynamické sekce: » MM_Dakar_začátek (Fotogalerie)

Macíkovi odražený kámen zablokoval brzdy, celkově drží 5. pozici   

Závodníci na Rallye Dakar v pondělí odstartovali do 2. etapy. Aby se dostali do cíle u městečka Alula, museli projet 430 ostrých a dalších 158 spojovacích kilometrů. Posádka týmu MM Technology, ve složení pilot Martin Macík, navigátor František Tomášek a mechanik David Švanda si po vyhraném prologu a vítězné 1. etapě zažila první perné chvilky. Jeden z kamenů zničil zadní brzdy, které způsobily další technické komplikace. Naštěstí se situaci podařilo vyřešit a sedlčanský kamion Čenda za tmy dorazil do cíle na 8. místě a celkově drží 5. pozici. Mechanici nastupují na noční směnu a posádka jde nabrat síly, aby zítra mohla znova zabojovat a dnešní ztrátu dohnat.                 

Byl to mazec, propalovaly se nám rukavice          

Včerejší 2. etapa vedla ze Sea Campu k městu Alula. Posádka týmu MM technology na trati několikrát zastavovala a řešila nečekané situace, které způsobilo odletující kamení. Posbírala tak hned několik historek pro akce Posedlí Dakarem. „Teď v cíli už je to všechno lepší, ale byl to mazec. V začátku jsme nasadili tempo, trať byla plná kamení, jeli jsme v řečištích. Nějaký šutr nám zničil zadní brzy. Ty nám začaly nonstop brzdit a rozžhavily pneumatiky, které postupně začaly ucházet. Museli jsme zpomalit brzdy opravovat, gumy měnit. Kola byla úplně rozžhavená, matky nešly povolit. Rvali jsme je klíčem, na kterém jsme skákali, protože se nám během výměny propalovaly rukavice. Byla to síla. Naštěstí nás postupně dohnali kolegové z bivaku Kees Koolen a Claudio Bellina a každý nám jednu pneumatiku dal, za což jim děkujeme,“ popisuje Martin Macík situaci na trati. Obavy o techniku pak nedovolily závodníkům nasadit stíhací tempo. Posádka tak dojížděla do cíle za tmy. „Za poslední neutralizací už spadlo slunce a přes sto posledních kilometrů jsme jeli ve tmě. Buginy, prach, nic nevidíš, letěli jsme, jak nám auto dovolilo,“ popisuje Macík.

Bojujeme dál, je to Dakar, jak má být

V pondělní etapě se tak závodníci týmu MM Technology pořádně rozehřáli. Jedna pneumatika jejich kamionu váží včetně disku kolem 140 kg. Naštěstí tým má dostatečnou zásobu, na Dakar jich veze přes 100. „Dneska jsme ztratili spoustu času, ale budeme dál bojovat a pokusíme se náskok soupeřů dohnat,“ říká Martin Macík. Mechanici jsou připravení na Čendu nastoupit a pořádně ho po náročné jízdě zkontrolovat. Tým MM Technology současně blahopřeje všem českým závodníkům, kterým se dnešní jízda vydařila. Jak poslední vývoj ukazuje, letošní Dakar je napínavý od samého začátku. A tak to má být. Většinu etap máme před sebou. A z prvních rychlostních zkoušek je zřejmé, že o zážitky a překvapivé zvraty nebude nouze. Těšíme se na zítřejší pokračování, které zavede dakarské jezdce do Ha´ilu, kde už to znají z předchozích ročníků.

VALTR V PONDĚLÍ POSKOČIL NA TŘETÍ MÍSTO, A V ÚTERÝ STOUPÁ JEŠTĚ VÝŠE POŘADÍM

Druhá etapa Rally Dakar zavedla účastníky soutěže do kamenitých končin Saúdské Arábie. Pro tým Buggyra ZM Racing měla cesta z bivaku Sea Camp do starobylé oázy Alula hořkosladkou příchuť. Jaroslav Valtr si v etapě zopakoval čtvrté místo z předchozího dne a pilot Tatry Phoenix se v celkovém pořadí posunul na třetí pozici. Debutantka Aliyyah Koloc poznává tvrdost Dakaru, do cíle druhé etapy nedojela. Je ale odhodlaná v soutěži pokračovat a dál si snít svůj dakarský sen. Radovan Kazarka se v hodnocení Dakar Classic drží na výborné třetí pozici ve své kategorii.

„Druhá etapa dala všem zabrat a mechanici budou mít do rána plné ruce práce, aby všechno připravili. Co je ale důležité, že zítra pokračujeme všichni a v plném nasazení,“ uvedl šéf komunikace Buggyry Jan Kalivoda.

A skutečně, trať nabídla extrémně těžké kamenité úseky, které v závěru vystřídaly vysoké duny.  „Prvních sto kilometrů bylo hodně kamení, úplné kamenité moře. Byla to levá, pravá, samé brzdy. Ty dostaly hodně zabrat. Od 80. kilometru jsme museli asi na padesát km zvolnit, abychom vůbec mohli nějak fungovat a nerozbili si hubu. Byl jsem takový opatrnější a musel jet na manuál, abych auto stíhal dobržďovat. Když jsme brzdy ochladili, mohli jsme zase začít tahat,“ popsal úvod etapy Jaroslav Valtr.

„S výsledkem jsem spokojený, ráno to totiž vůbec nevypadalo dobře. Měli jsme strach, že přijedeme za tmy, stihli jsme to tak na hraně stmívání. Už v dunách jsme špatně viděli. Jeden bod jsme tam minuli asi o dva metry. Museli jsme se otočit, couvat, ale vraceli jsme se jen o nějakých pět šest metrů. A pak jsme se v té duně rozjížděli do kopce,“ dodal třetí nejlepší muž průběžného pořadí kamionů v jubilejním 45. ročníku Rally Dakar.

S Valtrem dlouho držel krok druhý jezdec v barvách Tatra Buggyra Racing, Martin Šoltys. Bohužel v samém závěru ztratil a patří mu celkově osmé místo, když byl dnes devátý. „Od začátku jenom šutry, šutry, řečiště. Ale bylo to hezký. Pak přišly rychlé pláně. Když jsem si říkal, že do cíle zbývá už jen 40 kilometrů, tak nám odešlo turbo. Přestalo mít výkon a museli jsme ho vyměnit. Sice jsme v dunách ve tmě neměli žádné problémy, ale bál jsem se, že tam někde zůstaneme. Špatně jsem viděl a prášilo se,“ vysvětlil Martin Šoltys příčinu zdržení v závěru dnešní etapy.

Ještě větší drama zažila Aliyyah Koloc. Cíl etapy neviděla a její speciál se v bivaku ocitl v péči mechaniků. „Smůla pokračuje. V první části dnešní etapy měla spousta posádek na kamení defekty. Nás potkaly dva, ale mohli jsme pokračovat dál. Na 140. kilometru jsme měli problém s motorem a nemohli jsme ho znovu nastartovat. Nešlo tak etapu dokončit a do bivaku nás dotáhli. Věřím lidem v týmu, že dokážou najít příčinu problému a zítra budu moci pokračovat,“ popsala své peripetie dakarská novicka závodící pod hlavičkou Buggyra ZM Academy. „Dakar k nám zatím není moc milý, ale to k tomu patří. Uděláme všechno pro to, abychom se zlepšili," dodala Aliyyah Koloc odhodlaně.

Také zkušený Josef Macháček musel uznat, že si pořadatelé na závodníky vymysleli náročnou trať. „Byla to velice těžká a dlouhá etapa. Na trati bylo hrozně moc kamení, řečiště, trialové úseky.  60 kilometrů před cílem nám odešel přední diferenciál. Jsem rád, že jsme v bivaku, protože konec v dunách byl hodně náročný. A ještě za tmy, to byly opravdu náročné podmínky,“ dodal šestinásobný dakarský šampion, který byl dnes v hodnocení etapy sedmnáctý a celkově je na 13. pozici.

 TZ a foto: závodní týmy

inPage - webové stránky s AI, doménawebhosting