Africa Eco Race - The Race To Dakar

Radost, opravdovost a vzájemnost, tak by se dala přeložit hesla, kterými v úterý 26. června 2018 v Praze na Václavském náměstí charakterizoval Jean-Louis Schlesser svůj závod Africa Eco Race 2019. Ředitel dálkového závodu, jehož cíl je stále v senegalském Dakaru, se v Praze objevil po dvou letech. Tehdy i teď mu byl při prezentaci unikátního pouštního dobrodružství zdatným sekundantem Tomáš Tomeček, český pilot kamionu Tatra, který se může pyšnit triumfem (jednou coby navigátor Karla Lopraise) a dalšími pódiovými umístěními jak na původní Rallye Paříž – Dakar, tak při Africa Eco Race.

Prezentace se zůčastnili novináři a čeští dakarští závodníci, mezi jinými Aleš Loprais, Josef Macháček, Boris Vaculík, zástupci Bonver Dakar Projectu, Gabriela Novotná či Petr Klymčiw, otec českého motocyklového závodníka, který se momentálně po zranění rozjíždí v Řecku.

Africa Eco Race - The Race To Dakar se od roku 2009 jezdí po tradiční trase původní africké Rallye Dakar. Slavnostní start 11. ročníku závodu se uskuteční 30. prosince 2018 v Monaku. Silvestr stráví závodníci a doprovody na trajektu. První etapa odstartuje 1. ledna 2019. Dvanáct náročných etap napříč Marokem, Mauritánií a Senegalem dokonale prověří celé startovní pole a nakonec jej 13. ledna 2019 zavede až do tradičního cíle u Lac Rose – Růžového jezera na břehu oceánu Atlantiku, na severním okraji Dakaru.

Pořadatelé Africa Eco Race rovněž otevřeli přihlášky do dalšího pouštního závodu, Turkmen Desert Race, který se pojede od 11. do 15. září 2018 v Turkmenistánu. Závod je vypsán pro automobily, malé dvoumístné buginy SSV a kamiony. Trať staví René Metge a bude rozdělena do pěti etap o celkové délce okolo 1500 kilometrů. Trasa povede i přes černou poušť Karakum, která má rozlohu 350.000 kilometrů čtverečních.

Pořadatelé Turkmen Desert Race 2018, s ohledem na to, že se jedná o nový závod, zvolili maximálně vstřícný přístup k účastníkům: poplatek za posádku činí 2500 Euro, za člena doprovodu 500 euro a za vozidlo asistence 250 euro. V ceně je zahrnuta doprava, víza a pohonné hmoty pro závodní stroje. Výhodné možnosti dopravy jsou rovněž nachystány pro asistence.

Závodu se zúčastní Tom Racing Tomáše Tomečka s oběma svými Tatrami balai. S jednou pojede Tomeček, druhou bude řídit Petr Foltýn.

Od května jsou rovněž otevřeny přihlášky na Africa Eco Race 2019. Nejlevnější startovní poplatky zaplatíte do konce června, druhý termín s nižší cenou skončí 15. září a oficiální konec přihlašování je stanoven na 15. říjen. Závod je otevřen zcela všem, a výše poplatků za účast zůstala stejná, jako při minulém ročníku.

Pravidelným účastníkem Africa Eco Race je Tomáš Tomeček. V lednu 2018 se mu povedl husarský kousek, když celý závod absolvoval zcela sám v kabině své plně mechanické a vzduchem chlazené Tatry. Do cíle dorazil na před startem těžko předvídatelném druhém místě hned za favorizovaným Gerardem de Rooyem. „Samozřejmě sháním nové partnery pro další ročník Africa Eco Race,“ říká Tomeček. „Přihlásil jsem se online hned 1. května, okamžitě po otevření přihlášek. Asi vás zajímá, jestli pojedu zase sám. Mohu říci, že jsem vlastně zkopíroval svou loňskou přihlášku, tedy pro jednu osobu. Ale kdykoliv to lze upravit a někoho k sobě přidat,“ usmívá se příborský závodník, který do Afriky vypraví také obě svá „baléčka“.

Dobrou zprávou pro Tomečka i další účastníky Africa Eco Race je výrazný posun v medializaci závodu. Stanice Eurosport 1 a 2 letos odvysílaly 330 hodin ze závodu, ale podle aktuální smlouvy to v lednu 2019 bude dvakrát tolik hodin. Stanice Motorsport TV odvysílá přibližně 305 programů o celkové délce 460 hodin, přidávají se i další televize. Samozřejmostí je globální zásah na internetu a sociálních sítích. Každý účastník si u profesionálního štábu může objednat také vlastní foto i video pokrytí v závodě, s každodenně odesílanými výstupy.

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.