Africa Eco Race je v polovině a 100% Tatra se drží nejlepších

Tomáš Tomeček jel poprvé v Africe podle tabletu

Promet/Czechoslovak Group Team s Tomášem Tomečkem a jeho 100% Tatrou v úterý 18. října ráno vstoupil na marockou půdu. Dobrodružství s názvem Africa Eco Race 2022 právě začalo naostro! Na účastníky dálkové pouštní rally čekala první etapa z přístavu Nador do Bousaid.

Z přístavu na start etapy to bylo zhruba 120 kilometrů. Pak se už se závodilo. Na úvod bylo připraveno 94 měřených kilometrů. „Zahřívací etapa, rozbitá. Pro mě to bylo navigačně složité, protože jsem se dva roky sám nenavigoval,“ hodnotí Tomáš Tomeček. „Auta a kamiony letos používají tablet.

Motorky jedou s klasickým papírovým roadbookem. Měl jsem ho také k dispozici, tak jsem to zkoušel oboje. Zítra pojedu jen s tabletem,“ uzavírá český trucker hodnocení první etapy. Po speciálu bylo třeba zdolat téměř 400 kilometrů po asfaltu. Jednalo se o vůbec nejdelší přejezd z celého letošního závodu.

Při Africa Eco Race soutěží kamiony ve stejné kategorii s automobily. Na čele se podle očekávání usadily dvě buggy Optimus francouzských posádek David Gerard, Pascal Delacour a Phillipe Gosselin, Christophe Crespo. Mezi nimi je rozestup necelých třech minut. Na třetí místo se dostal nejrychlejší vůz SSV, konkrétně nizozemský Can-Am Rudyho Vollebregta a Gerta Traa. Tomáš Tomeček byl nejrychlejší mezi kamiony a celkově je jedenáctý se ztrátou 20:22.

Zdroj dynamické sekce: » AER_22_ilustrační (Fotogalerie)

Tomáš Tomeček dokončil druhou etapu na defektu, vedení udržel

Tomáš Tomeček a jeho 100% Tatrou se ve středu 19. října vydal do druhé etapy Africa Eco Race 2022. Přejezd na start byl doslova nulový. Startovalo se totiž přímo z bivaku v Bousaid. Na závodníky čekala plnohodnotná etapa, částečně vedená písky a dunami oblasti Merzouga. Tomáš Tomeček bloudil, doháněl, měl defekt, ale do cíle dorazil za světla a vedení mezi kamiony udržel.

Sportovní ředitel Manfred Kroiss při brífinku před startem druhé etapy sliboval první duny. Těch je v Merzouze opravdu dost. Závodní pole nebylo ochuzeno ani o kamení a rozbité prašné pisty, jak už to v Maroku bývá. Na téměř 450 závodních kilometrech si pořadatelé připravili také množství navigačních chytáků. „Na trati byla spousta různých cest a odboček. Často jsme jeli na kurz, bylo to těžké a občas jsem bloudil,“ přiznává Tomáš Tomeček. „Předjela mě druhá Tatra, kterou řídí Andrew Wicklow, pak jsem se zase dostal před ni. Docela jsem se divil, že jsem poměrně brzy předjel některé motorkáře. Je znát, že letos je nás na trase méně,“ líčí dále český pilot. „Naštěstí jsem chytil všechny waypointy, i ty skryté. Všiml jsem si, že některé úseky už jsem kdysi jel. Třeba před lety s Vojtou Morávkem.“

Na konci etapy ztratil i Tomeček. Posledních 30 kilometrů absolvoval na defektu levého zadního kola. Z náskoku na Wicklowa zbylo sedm minut a celkově to mezi auty a kamiony stačilo na osmou příčku. Stejná pozice Tomáši Tomečkovi náleží i v celkovém pořadí spojené kategorie aut a trucků. Mezi kamiony vede o deset minut před Wicklowem.

Jel jsem skoro osm hodin jako blázen, říká Tomeček

Tomáš Tomeček protáhl svou 100% Tatru dlouhatánskou třetí etapou Africa Eco Race na šesté místo, rychlejší byla jen jedna buggy Optimus a čtyři Can-Amy. V celkovém hodnocení poskočil zástupce Promet/Czechoslovak Group týmu už na sedmou pozici. Ze závodu bohužel odstoupila posádka druhé Tatry 815, a to z ryze nezávodních důvodů.

Tohle byla opravdu těžká etapa. Speciál o délce 466 kilometrů je druhý nejdelší v celé letošní soutěži. Závodníci i technika dostávají pořádně zabrat. Dnes to bylo zase o kamení, ale také čím dál více o písku. Trasa vedla mimo jiné přes známé dunoviště Erg of Chegaga, jedno ze dvou největších v celém Maroku. „Dneska bylo 60 nebo 70 kilometrů dun a v nich jsem předjel všechny, koho jsem mohl předjet,“ pochvaluje si v cíli Tomeček. „Jel jsem bez zastavení, bez čurání, bez defektu, a stejně skoro osm hodin jako blázen,“ glosuje dále český pilot. Dlouhé etapy jsou náročné pro lidi, ale stejně tak pro techniku.

Ve čtvrté etapě bloudil i zkušený Tomeček

Fanoušci Promet/Czechoslovak Group týmu a Tomáše Tomečka mohou být hrdí. Tomáš je bojovník. Ve čtvrté etapě Africa Eco Race se pilot stoprocentní Tatry nevyhnul navigační chybě a také musel řešit defekty. S těžkostmi se vyrovnal a v průběžném pořadí si udržel vedení mezi kamiony a sedmou příčku mezi automobily.

Potřetí za sebou museli účastníci letošního ročníku rally z Monaka do Dakaru zdolat porci okolo 450 měřených kilometrů. Pořadatelé tvrdili, že to bude spíš jednodušší etapa, ale opak byl pravdou. „Bylo to těžké, dlouhé, a navíc jsme tudy ještě nejeli. Někde přibližně na kilometru 300 jsem udělal chybu v navigaci a stálo mě to dobrých 50 kilometrů navíc,“ přiznává v cíli Tomáš Tomeček. „Na stejném místě bloudil i Zdeněk Tůma, zrovna jsme se o tom bavili. Oba se navigujeme sami. Je příjemné, že to letos mám s kým sdílet.“ Tomečka mezi 350. a 400. kilometrem výsledkově docvakli Giuilio Verzeletti a Giuseppe Fortuna s kamionem Mercedes. Ve zbytku etapy jim zase ujel, i když jen o sedm minut. „Oni mě dneska dokonce i na chvíli předjeli,“ vzpomíná Tomáš Tomeček. „Nedlouho po startu jsem měl defekt pravé přední pneumatiky. Když jsem ho měnil, tak u mě právě Italové stavěli, jestli nepotřebuji pomoct. Už jsem to měl skoro hotové, tak jsem jim mávl, ať jedou dál.“ Nakonec to nebyl jediný dnešní problém s pneumatikou. V cíli etapy se ukázalo, že silně natržená je i levá zadní. A měnila se také.

Důraz na navigaci je ozdobou Africa Eco Race od počátku existence závodu. O trasy a roadbook se dlouho staral René Metge. Letos jeho roli převzal Manfred Kroiss, dosud šéf PC Kursu, tedy dispečinku. „Manfred to staví podle sebe. Je to ještě náročnější a roadbooky jsou ještě preciznější než dřív,“ upozorňuje Tomáš Tomeček. „Vyznává zase trochu jinou filosofii roadboků. Je v nich strašně moc informací. Navigátoři se musí stoprocentně soustředit a jet přesně podle políček a obrázků. Já to v té rychlosti občas nestíhám dokonale číst,“ přiznává český pilot a navigátor v jedné osobě. „Je to čtvrtá etapa, jsem unavený a když jsem na chvilku povolil na 80 procent, hned z toho byla chyba,“ uzavírá Tomeček.

Tomeček v páté etapě poprvé v top 5

Tomáš Tomeček v páté etapě práskl do všech 700 koní své Tatry 815 a do cíle 451 kilometrů dlouhého speciálu přisvištěl na čtvrtém místě kategorie automobilů s kamiony. Méně důvodů k radosti měl dnes jeho krajan Zdeněk Tůma, jenž na Africa Eco Race závodí na čtyřkolce. Etapu nedokončil, ale v závodě bude pokračovat.

Pátá etapa startovala z bivaku. A jako už tradičně končila ve městě Dakhla, kde si závodníci, doprovody a vlastně i pořadatelé vyberou volnou, nezávodní neděli. Rok od roku se na jih Maroka přijíždí různými cestami, ale podobným terénem. Obvykle bez dun, ale o písek nebývá nouze. Na rychlých pistách je ho dost, stejně tak prachu a kamení. Tomáš Tomeček byl v cíli příjemně překvapen svým výsledkem: „Bylo to rychlé od startu až do cíle. Dneska jsem si hlavně hlídal navigaci a moc jsem nedivočil. Dokonce jsem ani nejel na limitu 150 kilometrů za hodinu. Myslím, že jsem za celý den vůbec nepřekročil rychlost 135 kilometrů.“ Stabilní jízda bez chyb přinesla čtvrté místo, což je Tomášův zatím nejlepší etapový výsledek v letošním ročníku.

Černý puntík si do kalendáře poznamená Zdeněk Tůma. Ve čtvrté etapě bloudil, ostatně jako Tomeček a mnozí další, a propadl se pořadím kategorie moto/quod. Pátou etapu nedokončil. „Dopoledne jsem u Zdeňka stavěl. Nebylo mu, jak pomoci, bohužel  vypověděl službu motor čtyřkolky,“ vypráví Tomáš Tomeček. „Pokud vím, tak obě naše baléčka dnes jedou za sebou, tak ho některé naloží. Zítra je volný den, motor mají náhradní, tak ho zřejmě vymění, dostanou penalizaci a v pondělí pojedou dál.“ Na případnou výměnu motoru bude čas a prostor. Celou neděli už posedmé stráví účastníci Africa Eco Race poblíž města Dakhla, na pobřeží Atlantského oceánu.

Letos pořadatelé zvolili jiné místo než dříve. Standardní pláž vyměnili za moderní resort, samozřejmě na břehu oceánu. „Budeme jinde, ale jinak je to tady pořád stejné. Panuje tu rodinná atmosféra, jakou mám rád,“ pochvaluje si Tomáš Tomeček, a dodává: „Přece jen je znát, že je nás tady méně než minule. Já v kamionu startuji do etap dřív ráno, na trati je méně vyježděných stop. Na pumpách není fronta. Vlastně je to podobné jako to bývalo před pár lety.“ Poslední ročník Africa Eco Race se konal v lednu 2020 a padly při něm rekordy v účasti ve všech kategoriích.

Průběžné pořadí po 5. etapě:

Moto/quad: 1. Gerrini 12:03:38, 2. Svitko +02:40, 3. Flick (Fr./Hus) +47:57… 9. Benko +6:20:49, 37.

Tůma +24:26:58.

Auto/kamion: 1. Gosselin, Crespo 23:37:08, 2. Dagher-Hayeck, Antoniolli (Sen./Can-Am) +4:52:53, 3. Meijer, Visser (Niz./Can-Am) +5:12:37… 7. Tomeček +7:06:40.

Kompletní výsledky: https://tinyurl.com/AERstage5

Zdroj a foto: TOM RACING 

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.