A přišel čas závodit...

Martin Prokop odstartoval do svého osmého Dakaru, po prologu je jedenáctý

45. ročník Dakaru odstartoval silvestrovským prologem svou extrémní čtrnácti-etapovou cestu po celé Saudské Arábii. Již  osmou  dakarskou  účast  si  připisuje   zkušený  pilot   Martin  Prokop,   letos   opět    s osvědčeným navigátorem Viktorem Chytkou a v barvách Orlen Benzina Teamu. Na start se postavili společně s dalšími 68 automobily a během první poloviny ledna 2023 mají před sebou 4700 ostrých kilometrů. Vylepšit své nejlepší umístění v podobě šestého místa z roku 2019 bude hodně náročnou výzvou!

Celá dakarská výprava tráví začátek letošního ročníku v uměle vybudovaném Sea Campu na břehu Rudého moře, který představuje gigantické a komplexní zázemí pro několik tisíc účastníků a podtrhuje neopakovatelnou atmosféru. Právě v jeho okolí se odjel 13 kilometrů dlouhý prolog, který zásadním způsobem promluvil do startovních pozic do novoroční první etapy. Prokop s Chytkou v kabině vylepšeného speciálu Ford Raptor RS Crosscountry zajeli rychlostně i takticky skvělý výsledek v podobě děleného jedenáctého / dvanáctého místa, což jim do první etapy určuje jedenáctou startovní pozici.

Martin Prokop k prvním ostrým kilometrům Dakaru 2023 poznamenal: „Auto fungovalo skvěle a změny na podvozku jsou cítit - přilnavost byla výborná. Prolog nebyl úplně jednoduchý a bylo tam hodně zrádných míst v měkkých zatáčkách, ve kterých udělalo několik posádek chybu, a dokonce tam šel někdo přes střechu. Tempo jsme zvolili takové, abychom právě takovou chybu neudělali a na krátkém prologu si nepokazili celý start do Dakaru. Jedenáctý čas je nakonec ideální, protože nám přisuzuje i stejnou startovní pozici do první etapy. Kdybychom skončili třeba devátí, určitě bychom si - díky tomu, že si prvních deset posádek volí startovní pozici – byli nucení vybrat na zítra druhé startovní pořadí, což by znamenalo jet skoro po čisté poušti bez navigačních indicií po autech před námi.“

Navigátor Viktor Chytka dodává: „S umístěním těsně za první desítkou jsme hodně spokojeni. Prvních deset aut se zítra nějak rozháže po cestě a já se budu mít čeho chytnout a dostat se do tempa, protože navigačně nejsem po delší pauze mezi závody ještě na 100 % rozjetý. Trať jsme si mohli včera jen dvakrát projet na kole nebo projít zcela bez použití auta a dělání si poznámek. Celkem dost jsme si toho zapamatovali a dalo se jet také trochu „na oči“, takže jsme se celým prologem celkem úspěšně promotali.“

Průběžné pořadí Rally Dakar 2023 kategorie automobilů po Prologu:

  1. Ekstrom (SWE) / E. Bergkvist (SWE) – Team Audi 08:00
  2. Loeb (FRA) (ESP) / F. Lurquin (FRA) – Bahrain Raid Extreme +00:01
  3. Peterhansel (FRA) / E. Boulanger (FRA) - Team Audi +00:11
    ....12. M. Prokop / V. Chytka – Orlen Benzina Team +00:22

Další etapa:

neděle 1. ledna Stage 1: Sea Camp – Sea Camp

Celkem 601 km – spojovací úsek 234 km, měřený úsek 367 km

Zdroj dynamické sekce: » Martin Prokop - Dakar 2023 - začátek (Fotogalerie)

Macík byl v prologu nejrychlejší. Bude otvírat trať Dakaru

Fanoušci silných strojů, dálek a adrenalinu se dočkali. Dakar 2023 dnes odstartoval prologem a prvním českým úspěchem. Posádce pilota Martina Macíka vyšla úvodní jízda na jedničku. Sedlčanský kamion Čenda, navigovaný Františkem Tomáškem a technicky jištěný Davidem Švandou, byl v cíli prologu nejrychlejší. Sobotní umístění současně znamená, že Martin Macík bude v neděli otvírat trať pro sekci kamionů. To je situace, kterou si už v minulosti několikrát vyzkoušel a ví, že má v rukou velkou výhodu i zodpovědnost. Silvestrovská noc tak bude v bivaku týmu MM Technology klidná a spokojená.

Úkol splněn, výhodná startovní pozice zajištěna        

Martin Macík od pořadatelů obdržel pro Dakar 2023 startovní číslo 501 a možnost vyjet na trať sobotního prologu z 2. místa. V cíli ale bylo jasné, že se jeho posádce podařilo pozici ještě vylepšit, sedlčanský speciál pojmenovaný Čenda byl nejrychlejší. „Jelo se dobře. Vyhráli jsme. Pecka. Cíl splněn. Ale je to jen začátek. Každopádně, byla to rally. Pravá, levá, rovina. Zatáčky už byly vyjeté. Ale poradili jsme si. Ze Sedlčanské kotliny máme natrénováno. Zítra budeme otvírat 1. etapu, která už bude mít slušnou porci kilometrů. Bude to výzva. Hlavně pro Františka, mého navigátora. Zítra bude výhodné startovat mezi prvními pěti kamiony. Vyrazí na trať po první čtyřicítce aut, vyjíždět by měly po minutě. Pak přijde na řadu několik desítek dalších aut a následně zbytek kamionů. I proto jsme se snažili dojet dnešní prolog rychle,“ řekl Martin Macík. Sobotní trať měřila pouhých 13 kilometrů, v ostrých zatáčkách se vinula pouštním terénem, který obklopuje přímořský bivak. I když Martin Macík během jízdy zaznamenal několik chybiček, nakonec se sázka na rychlost vyplatila. „Čenda jel kudlu. Kamion byl připravený bezvadně, klukům mechanikům patří velký dík,“ řekl Macík.   

Když na Dakaru startujete první ve své kategorii

V neděli tak speciál Martina Macíka vyjede do úvodní etapy jako první kamion. Otvírat trať má své výhody, které většinou převažují. Ale samozřejmě je tu i pár detailů, které hrají proti posádce s první startovní pozicí. „Startujete do čista, nemáte na trati vyjeté koleje, většinou vám nikdo nepráší, nedojíždíte tak často další auta. Ale navigátor má těžkou práci. Vidíme, kudy jely motorky nebo auta. Ale každý si hledá svoji cestu a stopám nemůžete úplně věřit. Současně některá místa projede motorka nebo auto, ale jsou zrádné pro kamiony, může tam být úzký průjezd, měkké duny, solisko, které se propadne, šutry. Pomáhá, když už jsi to párkrát zažil a umíš s takovou situací zacházet,“ popsal Martin Macík. 

Přišel čas závodit

Dnešní prolog načal trať Dakaru 2023 dlouhou přes 8500 km, z nichž bude přibližně 4700 měřených. Povede extrémními terény. Závodníci mají na zdolání náročné jízdy 16 dní.  Jednou z nejdrsnějších prověrek bude maratonská etapa, kdy posádky stráví noc bez svých doprovodů v dunách Pusté končiny. Do cíle dakarská karavana dorazí 15. ledna.

Rallye Dakar - prolog: bivak "Sea Camp" (13 km):

Automobily:
1. Ekström, Bergkvist (Švéd./Audi) 8:00
2. Loeb, Lurquin (Fr., Belg./Prodrive) -1
3. Peterhansel, Boulanger (Fr./Audi) -11
...11. Prokop, Chytka -22 (ČR/Ford)
21. Zapletal, Sýkora (ČR, SR/Ford) -44
45. Trněný, Horyl (ČR/Ford) -1:34.

SSV (buggy):
1. Baciuška, Vidal (Lit., Šp./Can-Am) 9:06.

Lehké prototypy:
1. Gutiérrezová, Moreno (Šp./Can-Am) 8:49
...16. Macháček, Schovánek (ČR/Can-Am) -32.

Motocykly:
1. Price (Austr./KTM) 8:22
2. Sanders (Austr./GasGas) -1
3. Branch (Botsw./Hero) -9
...20. Michek -23
47. Engel -53
51. Brabec -58
60. Pabiška (všichni ČR/KTM) -1:03
77. Podmol (ČR/Husqvarna) -1:25.

Čtyřkolky:
1. Giroud (Fr,./Yamaha) 8:50
...15. Tůma (ČR/Yamaha) -1:10.

Kamiony:
1. Macík (ČR/Iveco) 9:43
2. Van den Brink -5
3. Van Kasteren (oba Niz./Iveco) -6
4. Šoltys (ČR/Tatra) -14
...6. Loprais (ČR/Praga) -16
12. Valtr -43, 17. Vrátný (oba ČR/Tatra) -1:14
42. Randýsek (ČR/MAN) -3:18
45. Tomeček (ČR/Tatra) -3:57.

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.