Na Mallorce se začíná závodit v pondělí - Čeští jachtaři jsou připraveni

50 Trofeo Princesa Sofía Iberostar Regata

První letošní velká regata olympijských tříd začíná dnes na Mallorce. Závodit se bude od pondělí do pátku 5. dubna a v sobotu jsou na programu medailové rozjížďky. Doufejme, že v nich uvidíme i české závodníky, kterých je letos na startu 17. Na Mallorce se letos sešlo rekordních 1 224 jachtařů, 869 lodí v deseti třídách ze 67 států světa. Konkurence je na Mallorce tedy tradičně obrovská, dá se říci, že přijeli všichni, kteří v současném olympijském jachtingu něco znamenají.

A koho na startu uvidíme?

Největším želízkem v ohni je Ondřej Teplý, loňský juniorský mistr světa třídy Finn. V této třídě bude závodit i veterán Michael Maier. Ve třídě 49erFX se představí dvě ženské posádky Dominika Vaďurová – Sára Tkadlecová a Veronika Živná – Kateřina Živná. Na Laseru budou závodit Viktor Teplý, Jakub Halouzka, Ben Přikryl a Vítězslav Moučka, na Laseru Radial Klára Himmelová a Martina Bezděková. Ve třídě 470 muži uvidíme posádka Michal Koštýř – Klára Kulhánková. Na prknech RS:X se představí ženy Jana Slívová s Kateřina Švíková a také jejich trenér Karel Lavický.

Všichni naši reprezentanti na Mallorce před závodem pilně trénovali. A také někteří z nich přijali výzvu organizátorů a vrhli se při čekání na vítr na úklid pláže. „Naší kanceláří jsou pláže, moře, jezera. Každý den vidíme plavat ve vodě plastové lahve, obaly a různé odpadky. Tak pojďme společně přispět k větší čistotě oceánů a životního prostředí. Třeba tak, že si místo jednorázové flašky budeme nosit svou vlastní. Každá změna se počítá!“ vybízejí Dominika se Sárou na svém Facebooku.

Veronika a Kateřina Živné

Slovenský reprezentant Michal Andel, který trénuje s našimi závodníky třídy Laser, informuje:

„Trofeo Princesa Sofia na Mallorce je naším prvním velkým letošním závodem, naplánován byl tedy i delší trénink přímo na místě konání závodu. I když všichni z české výpravy už mají letos pár hodin odježděných, v rámci co nejlepší přípravy jsme potřebovali ještě další čas na vyladění techniky a přivyknutí pohybu na lodi. Pondělí – první den tréninku byl ideálním právě na rozježdění, ve větru kolem 7 m/s jsme ve složení Ben Přikryl, Jakub Halouzka a Michal Andel věnovali nácviku dlouhých stoupaček a zaďáků. Výborným zpestřením bylo pozvání od amerického kouče k několika rozjížďkám s jeho dvěma svěřenci, olympioniky Charliem Buckinghamem a Juanem Ignaciem Maeglim. V úterý pak přifouklo tak, že se mnoho jachtařů rozhodlo raději pro oddechový den, my jsme se ale o toto luxusní svezení připravit nechtěli. Velice fyzické dvě hodiny jsme strávili co nejdelší čas ve skluzu. Ve středu se vítr ustálil kolem 10 m/s a přidala se k nám Klára Himmelová na Laseru Radial, což nám Standardistům přidalo pár oddechových minut po delších stoupačkách, kdy jsme na ni čekali. Ona byla ale samozřejmě o tento luxus připravena, první den svého tréninku si tedy užila na plno. Během čtvrtečního výjezdu na vodu nás provázel trenér Michal Smolař, kromě propagačních fotek jsme přijeli po dvou hodinách v 10 m/s obohaceni o natrénování velkého počtu objetí bójí, halz a jiných manévrů. Jelikož před takovýmto závodem je potřebný i oddech a příprava lodě, páteční dopoledne jsme absolvovali poslední trénink. Opět sami jsme v dohasínajícím větru kolem 7 m/s dvě hodiny věnovali technice surfování na vlnách na zadní vítr při slabším větru a přidali se i k tréninkové rozjížďce asi čtyřiceti Laserů. Víkend se nesl ve znamení regenerace, strečinku a také registrace, leštění a přípravě lodí. Po větrném tréninku nás pravděpodobně čeká méně větru v samotném závodě, což se ale samozřejmě ještě může značně změnit.“

inPage - webové stránky s AI, doménawebhosting