2. kvalifikace na Velkou Pardubickou

Pardubické závodiště naplánovalo dostihový dvouden. V pátek 17.6. byly na programu dlouhé rovinové dostihy a proutěnky, a v sobotu 18.6., ze které pochází má fotogalerie, se skákala steeplechase. Kromě pěti dalších se běžely tři ceněnné dostihy, které si blíže rozebereme.

Tzv. klasickou steeplechase byl Zlatý pohár Pardubického závodiště (NL, 3900m.). Ten po boji o 3/4 délky před PERRY OWENSem (ž.M.Novák) opanoval nestárnoucí ryzák AZTÉK (ž.M.Stromský). Překvapivě až třetí doběhl favorit DOMINIQUE, jehož žokej J. Faltejsek se poté musel zpovídat dostihové komisi.

Krátký rychlý cross, to je vždy Červnová cross country Válečníka (I.kat.,3300m.). Přesně tak i probíhal. Jedinný pád se zrodil na překážce 10a (Prodloužený Taxis), potkal CRYSTAL CROSSe (ž.J.Myška), a bohužel byl tento dostih posledním v životě 10letého hnědáka. Vítězství po působivém výkonu start-cíl vybojoval MEDICIMAN (ž.L.Matuský), na kterého v závěru dotíral specialista na kratší dostihy LIANEL (J.Kocman). Až třetí doběhl favorit CHELMSFORD (ž.M.Stromský), na kterého byl tento dostih patrně krátký. Čtvrtý dokončil KAISERWALZER (K.Callaghan), pátý LAD IN (ž.M.Novák) a šestý KUBALI (ž.P.Tůma).

Prohlédněte si velkou fotogalerii Lenky Sklenákové:

Poslední dostihem programu byla 2.kvalifikace na VP (STCC, NL, 5800m.) a na jejím startu pouhých 6 koní. Po loňském vítězství ve VP se na dráze poprvé představil TALENT (ž.M.Novák) a na startu byl i vítěz ročníku 2019 THEOPHILOS (ž.M.Stromský). Favoritem byl ovšem NORTHERLY WIND (ž.J.Faltejsek) a špatné výsledky nemá ani DAJUKA (ž.L.Matuský). Při tak malém poli se po startu nechtělo nikomu udávat tempo a na prvních třech skocích z toho vzniklo několik špatných překonání.Pak to na sebe vzal ž. M. Novák s TALENTem a dostih se vyvíjel bez větších problémů. Za lesíkem převzal vedení NORTHERLY WIND, bohužel mu to dlouho nevydrželo a svému žokeji tzv. vzal ruku a vybočil při nájezdu na Velký anglický skok. Problémy na doskoku měla i DAJUKA, ale pokračovala dál. První pozici se tedy opět převzal TALENT a vydržela mu až do cíle, i když DAJUKA se nevzdávala až k cílové podkově. Nakonec ji po bariéře předstihl ještě SACAMIRO (ž.J.Odložil). Čtvrtý byl THEOPHILOS a poslední dokončil daleko BEAU ROCHELAIS  (A.Čmiel).

Text a foto: Lenka Sklenáková