131. VELKÁ PARDUBICKÁ ve fotografiích Lenky Sklenákové

Mrazivé, ojíněné, jasné ráno dávalo tušit, že se překážkový klenot 10.října odběhne za krásného slunečného počasí. Zahajovací ceremoniál vypadal v místě zastíněném tribunou jako ze zimní pohádky. Na diváky čekalo 8 dostihů a bylo se na co dívat. Byť pokračuje špatný trend posledních let, a to malý počet koní v dostizích, v tento den se na startovních listinách sešlo jen to nejlepší.

Kromě hlavního dostihu bylo největší pole v Ceně Labe (STCC, L, 5200m.), celkem 10 koní. Všichni byli zvědaví na srovnání našich koní s francouzskou klisnou BORN TO BE A QUEEN (ž.K.Dubourg). Bílá cizinka od startu udávala tempo a s pardubickými skoky neměla větší problémy. Naopak soupeři jí v dostihu postupně ubývali. Nejprve na překážce 10c - Prodlouženém Taxisu upadl slovenský RUI FALEIRO (am.P.W.Mullins) a na Irské lavici ladně opustil sedlo MAHONYho ž. J. Kratochvíl. Na Hadím příkopu upadl APPLE´S KAMIKAZE (ž.L.Matuský) a na prvním steeplechase skoku po náběhu na travnatý ovál neustál doskok BRIDGEUR (ž.J.Myška). Klisna zavedla zbylé pole do cílové roviny, následovaná AENEASem (ž.J.Bartoš) a zbytek koní za touto dvojicí dost zaostával. Těžko odhadnout, jaký souboj bychom shlédli v cílové rovině, kdyby klisna nešťastně neupadla na posledním skoku a nepřenechala tím tudíž vítězství AENEASovi. Druhý, o 12 délek zpět doběhl ZATARO (ž.R.Julliot), třetí DEL REY (ž.P.Složil ml.), čtvrtý SACAMIRO (J.Kocman) a poslední dokončivší došel daleko za polem SAINT JOSEPH (ž.J.Faltejsek).

Prohlédněte si velkou fotogalerii:

VP_21.jpg

Ale pojďme už po stopách dostihu, na který se všichni těší celý rok - letos 131. Velkou Pardubickou. Po škrtu VANDUALa se startovní listina ustálila na počtu 18 jmen. Favority byli střídavě  NO TIME TO LOSE (ž.O.Velek) a EVŽEN (ž.J.Myška). Po celodenních perfektních startech startér Petr Hochman nenechal nic náhodě a přesně v 15.45 pustil koně do dostihu. První nedokončivší účastníci se začali sčítat na Taxisu, kde se tzv. přeskočil do té doby vedoucí PLAYER (ž.M.Novák) a neustál dopad. Amatéra P.W.Mullinse zde ztratil KAISERWALZER. Ten se pak držel s polem na předních pozicích a vytvářel krizové situace. Nejprve na Popkovickém skoku a hůře pak na Malých zahrádkách, kde poli zkřížil cestu a zastavil SZTORMa (ž.R.Julliot) a BEAU ROCHELAISe (A.Čmiel). Ten sice znovu zahrádky najel a překonal, a po srdnatém výkonu dohnal zbytek pole, nakonec byl ale před posledním skokem zadržen. Před zahrádkami ještě upadl na Francouzském skoku LOMBARGINI (ž.M.Liška). Na náměstí se na čele ukázal bělouš STAR, jehož jezdci ž. J. Brečkovi se uvolnilo sedlo a měl tudíž problémy s ovladatelností koně. Na Prodlouženém Taxisu měl ošklivý pád THEOPHILOS (ž.J.Bartoš), o kterého zakopl PARIS EIFFEL a ztratil svého jezdce ž.M.Cagáně. Dodejme, že žokej Josef Bartoš po tomto pádu skončil v nemocnici s nadvakrát zlomenou pánví. Po Velké vodě zadržel ž.J.Faltejsek MAHE KINGa a po náběhu na travnatý ovál totéž potkalo jedinou klisnu v poli VANESSE (ž.J.Duchene). Přesně polovina koní se dostala do cíle. V čele dostihu spolu svedli parádní souboj EVŽEN a TALENT (ž.P.Složil ml.) a druhému jmenovanému se o délku povedlo soupeře udolat. Třetí doběhl MR. SPEX (ž.J.Kratochvíl), čtvrtý favorit NO TIME TO LOSE, pátý HEGNUS (ž.L.Matuský), šestý STAR, sedmý STRETTON (J.Kocman), osmý CASPER (D.Vyhnálek) a devátý DULCAR DE SIVOLA (ž.P.Tůma).

10 letý ryzák TALENT patří rodině trenérky Hany Kabelkové, která jej také odchovala. I přes jeho zdravotní problémy jej tým natrénoval a pošetřil tak, že se vše povedlo na výbornou.

Žokej Pavel Složil ml. navázal na svého otce, který byl ve VP nejlépe druhý, a zasloužil se tak o rodinné jméno na listině vítězů. A kdo viděl vyhlášení a nejmladšího z rodu Složilů, Filípka, který ještě neumí chodit, ale na hřbetě vítěze Velké pardubické se cítil jako ryba ve vodě, může se těšit, že jméno Složil bude mít ve výsledkových listinách dalšího pokračovatele.

Text a foto: Lenka Sklenáková

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.