Zlaté oko 2018 jde do finále, představuje 10 nejpovedenějších motoristických fotografií

Čtrnáctý ročník fotografické soutěže Zlaté oko, v rámci které jsou oceňovány nejlepší snímky z oblasti motoristického sportu a motorismu, zná své finalisty pro rok 2018. Vítězný snímek je v tuto chvíli tajný. Jeho autor si převezme trofej Zlatého oka a věcné ceny od partnerů soutěže Foto Škoda a Canon, již ve středu 20. února na galavečeru Zlatý volant. Do soutěže se přihlásilo téměř 70 fotografů s necelou dvoustovkou fotografií.

„Počet přihlášených snímků je podobný jako v loňském roce, ale výběr těch nejlepších byl tentokrát ještě náročnější, protože jsme do soutěže obdrželi daleko víc opravdu povedených fotografií,“ říká fotograf a art director pořadatelské agentury Pozitif a zároveň předseda poroty Zlatého oka Jan Liščák. „Preference jednotlivých porotců se od sebe mírně lišily, což dokládá vysokou průměrnou kvalitu přihlášených snímků. Nakonec ale nebyl problém najít shodu a ani ohledně vítězné fotografie nepanovaly větší spory,“ dodává. Loňský ročník vyhrála poprvé v historii soutěže portrétní, nikoli sportovní, fotografie. Snímek mladého fotografa Jana Stárka zachytil hvězdu silničních motocyklů Valentina Rossiho. Podle Liščáka tentokrát zvítězila akce.

Mezi finalisty je několik fotografů, kteří Zlaté oko již v minulosti vyhráli. Marián Chytka v roce 2014, Jiří Křenek v letech 2015 a 2016, Marek Paulíček v letech 2008 a 2009. Výběr finálových fotek je co do disciplín a prostředí pestrý. Najdeme zde fotografie z pouští, okruhů, ze zasněžené rally trati, dokonce i z vodní hladiny, černobílý portrét závodníka, létající štěrk.

"Složka s fotkami Zlatého volantu byla poučením nepodléhat dojmům. V denní záplavě obrazových informací žije člověk v pocitu, že už nejde fotografií překvapit. Je krásné zjistit, kolik fotografů vás dokáže rezolutně vyvést z omylu," okomentoval soutěž produktový specialista firmy Canon Pavel Šerý, jeden z členů poroty.

Kompletní galerie přihlášených fotografií je k vidění ZDE, stejně jako vítězné snímky minulých ročníků.

Z redakce e-sportfoto.cz se soutěže zúčastnili Miluše Žáčková (foto1, foto2, foto3) a Pavel Pekárek (foto1, foto2, foto3).

Tabulka 1 Zlaté oko 2018 - seznam finalistů (v abecedním pořadí)

Fotograf

Název snímku

Radek Caga

Maximum Attack

Jakub Frauhauf

Písečný kráter

Marián Chytka

Písečná sprcha

Martin Kozák

Poslední jízda

Jiří Křenek

Rozloučení Fernanda Alonsa s Formulí jedna

Marek Paulíček

Vějířek

Marek Paulíček

Air force day

Martin Ševčík

Maxmilian

Jiří Šimeček

Nasser Al-Attiyah

Michal Vítovec

Dead end

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.