Newmarket aneb domov dostihového sportu

Následující reportáž nereferuje o žádném sportovním klání, nepočítá branky, body ani vteřiny. Je ale o místě, které je sportem prodchnuté jako málokteré na světě. Konkrétně dostihovým sportem.

Newmarket. Město s 20 000 obyvateli v hrabství Suffolk, asi 105 km severně od Londýna. Město, kde se vše točí kolem koní a dostihů.

Historie Newmarketu jako centra závodění koní sahá do počátku 17. století a je spojena se jménem krále Jakuba I. V oblasti kolem Newmarketu objevil potenciál pro své oblíbené činnosti - lov, sokolnictví a jízdu na koni, a stal se pravidelným návštěvníkem, dokonce zde nechal postavit první královský palác. V tradici lásky k Newmarketu pokračoval i Jakubův syn Karel I. Rozmach Newmarketu pak nastal po anglické občanské válce, v období známém jako restaurace Stuartovců, za vlády Karla II.

Karel II. navštívil Newmarket poprvé jako král v roce 1665, věnoval tamním závodům významnou trofej a stanovil také pravidla závodu Newmarket Town Plate, mimo jiné, že se má uskutečnit vždy druhý čtvrtek v říjnu. Závod, který se koná dodnes, Karel II. dokonce sám vyhrál. Každoročně do Newmarketu přesouval svůj dvůr, vybudoval zde nový královský palác a město i jeho závody díky panovníkově podpoře získaly značnou prestiž. Závody dostaly nový systém, pozvolna se měnily z matchů (závody mezi dvěma majiteli) v dostihy. Královská podpora také vedla šlechtu k zakládání chovných farem.  Dobu vlády Karla II. tak lze označit za počátek dějin moderního turfu.

Newmarket

V současné době je Newmarket jedním z největších chovatelských a tréninkových center pro dostihové koně na světě. Je zde 50 mil travnatých a 14 mil umělých tréninkových drah, 30 mil cest pro koně, dvě dostihové dráhy – Rowley Mile a July Course. Na prvně jmenované se od roku 1809, resp. 1814 běhají dva klasické dostihy 2000 Guineas Stakes a 1000 Guineas Stakes. Ve špičce sezóny je v Newmarketu více než 3 000 koní v tréninku, působí zde 70 trenérů (vedle oficiálního průvodce po městě má Newmarket i „průvodce po trenérech“), dostihové stáje jsou doslova na každém rohu. O zdraví čtyřnohých sportovců se starají tři kliniky určené speciálně pro koně, zatímco lidští pacienti mají nejbližší nemocnici ve více než 20 km vzdálené Cambridge. Město je obklopeno více než 60 hřebčíny a farmami, které patří i takovým hráčům na poli dostihového sportu, jako jsou princ Khalid Abdullah (Juddmonte Farms) nebo šejch Mohammed bin Rashid Al Maktoum (Darley). V Nemarketu sídlí společnost Tattersalls, založená v roce 1766, která je nejstarším dražebníkem anglických plnokrevníků na světě, Jockey Club zde má historické prostory. Palace House, zbývající část bývalého královského paláce Karla II., se stal domovem Centra národního dědictví pro jezdectví a sportovní umění a Muzea dostihového sportu.

Zážitkem je už jen procházka Newmarketem. Hned vedle hotelu Heath Court na východním konci Newmarketu jsou dostihové stáje Heath House Stables založené ve druhé polovině 17. století. Působili v nich mimo jiné i slavní žokejové minulosti Fred Archer a Tod Sloan, který na konci 19. století přinesl z Ameriky do Británie módu krátkých třmenů, Brity vysmívaný „opičí sed“. Od roku 1970 je zde hlavním trenérem sir Mark Prescott. Naproti přes silnici se nacházejí Osborne House Stables, které jsou částí Heath House. Za stájemi začínají nejslavnější a nejvyužívanější newmarketské tréninkové dráhy Warren Hill. Z druhé strany hotelu má své působiště kovář, vedle stojí hospůdka The Shoes (Podkovy). Po pár krocích dojdete na hlavní ulici High Street, která je jakýmsi dostihovým chodníkem slávy, zdobí ji dlažební desky připomínající takové legendy turfu, jako jsou Lester Piggott, Fred Archer, Frankie Dettori, Hyperion, Frankel, St. Simon, nebo třeba také král Karel II. Druhou odbočkou z High Street se dostanete k Palace House. Po návratu na High Street a nákupech v knihkupectví Tindalls se stovkami knih o koních si můžete dát kávu v kavárně The Stables (Stáje). O kousek dál zdobí prostor před historickou budovou Jockey Clubu socha slavného Hyperiona, koně sice malého vzrůstem, ale velkého výkony. A nedaleko odsud je areál, kde Tattersalls každý rok pořádá devět dražeb.

Pro ty, kdo znají dražby jen z detektivek Dicka Francise nebo seriálu Dobrá Voda, je právě dražba v Tattersalls dalším mimořádným zážitkem. Neuvěřitelná kadence slov a grimasy licitátorů šermujících nezbytným dražebním kladívkem, komentujících předváděné koně a vyvolávajících ceny je nezapomenutelná show. A očekávání, kam až cena vystoupá, vtáhne do děje fascinující podívané i ty, kteří si nic koupit nechtějí, a zvedá adrenalin skoro tak, jako dostihy. Zajímavostí je, že při dražbách koní se částky uvádí v guineách. Guinea byla zlatá mince používaná v Anglii, resp. Spojeném království od roku 1663 do roku 1816. V britském dostihovém sportu a při dražbách se však tato jednotka používá dosud. Její hodnota je jedna libra a pět pencí a ceny uváděné při dražbách tak již zahrnují pětiprocentní provizi dražebníka.  

O nic menší dojem, i když poněkud klidnějšího rázu, ve vás nezanechá ani návštěva Jockey Clubu. Jockey Club je jeden z nejexkluzivnějších společenských klubů ve Velké Británii. Sám Jockey Club uvádí, že byl založen v roce 1750, je ale docela dobře možné, že se tak stalo již o pár let dříve. Každopádně první písemná zmínka o něm se objevila v každoročně vydávaném Pondově sportovním kalendáři, který přinesl zprávu, že v dubnu 1752 se v Newmarketu uskuteční dostih pro koně v majetku šlechticů a gentlemanů, členů Jockey Clubu. V roce 1752 si členové v Newmarketu na High Street pronajali pozemek, na němž pro účely setkávání členů nechali postavit budovu Coffee House. Brzy potom si koupili pozemek, který se stal známým jako Jockey Club Rooms. V současnosti má Jockey Club úřadovnu v Londýně. Historické prostory v Newmarketu uchovávají jedinečnou sbírku sportovního umění a dostihových trofejí a memorabilií, která byla shromážděna z darů a odkazů členů Jockey Clubu a jejich rodin. V místnostech a chodbách Jockey Clubu jsou k vidění malby od Emila Adama, Jamese Seymoura, George Stubbse, Johna Fredericka Herringa st., Alfreda Munningse a dalších význačných umělců ztvárňujících dostihový sport, či memorabilie jako kopyto slavného Eclipse, pravidla Karla II. pro Newmarket Town Plate, nebo viktoriánská hlasovací schránka pro volby do Jockey Clubu. Jedním z nejkrásnějších, nejslavnějších a nejcennějších exponátů je obraz Gimcrack od Jamese Stubbse asi z roku 1765. Jedna z verzí tohoto obrazu byla v roce 2011 prodána v aukční síni Christie's za 22,4 milionů liber.

Newmarket rozhodně stojí za návštěvu. Když milujete koně a dostihy, není co řešit, musíte milovat i Newmarket.  

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.